Zpravodajství

Američtí policisté zabíjeli po hurikánu Katrina, dostali celkem 190 let vězení

Soud ve středu rozhodl o trestech pro pět neworleanských policistů, kteří v roce 2005 po hurikánu Katrina stříleli na civilisty. Muži mají na svědomí dva mrtvé a čtyři zraněné, informuje agentura AFP.

Bývalý policista Robert Faulcon, který v hurikánem zpustošeném New Orelansu začal střílet na neozbrojené civilisty, stráví za mřížemi 65 let. Kromě něj se na útoku přímo podíleli další tři muži. Seržanti Kenneth Bowen a Robert Gisevius si odpykají čtyřicetiletý trest, jejich kolega Anthony Villavaso byl odsouzen k 38 letům odnětí svobody.


Seržanta Arthura Kaufmana, který pachatelům pomáhal zamést stopy, soudce poslal do vězení na 6 let.


K incidentu došlo 4. září 2005, necelý týden po hurikánu Katrina. Ve městě panoval chaos, docházelo k rabování a násilnostem. Policisté na mostě Danziger začali střílet nejprve na neozbrojenou rodinu, přičemž zabili sedmnáctiletého Jamese Brissetta.


Na druhé straně mostu pak vypálili několik kulek na bratry Ronalda a Lance Madisonovy. Čtyřicetiletého Ronalda, který byl mentálně postižený, zabila střela do zad.

PSALI JSME:

Katrina zabila 1800 lidí. Američané truchlí za oběti hurikánu


Policisté se následně snažili svůj prohřešek ututlat. V případu bylo odsouzeno celkem deset viníků. Už koncem loňského roku soud vynesl rozsudky nad pěti policisty, kteří se rozhodli spolupracovat s vyšetřovateli.


Hurikán Katrina oblast zasáhl 29. srpna 2005. Město New Orleans se po povolení hrází ocitlo z osmdesáti procent pod vodou. Vláda na katastrofu zareagovala pozdě a nevhodně. Ve městě se začalo rabovat a řádily v něm ozbrojené gangy. Humanitární operace se proto změnila ve vojenskou.

maš, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz