Zpravodajství

Titanik už nechrání jen čtyři kilometry vody. Je i pod ochranou UNESCO!

Vrak Titaniku převzala do ochrany Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu známá pod zkratkou UNESCO. Vrak ležící v hloubce 3,5 kilometru na dně Atlantiku teď bude chránit před drancováním a krádežemi "suvenýrů".

Je to možná s podivem, ale ani hloubka několika kilometrů nemusí být při současné úrovni technologií dostatečnou ochranou ztroskotaného Titaniku. Proto vrak nyní přešel pod ochranu UNESCO na základě "konvence o ochraně kulturního dědictví, které leží pod vodou" z roku 2001.
 

Titanic převzala UNESCO počátkem dubna. "Od této chvíle je postaveno mimo zákon ničení, krádeže a přemisťování předmětů z vraku i jejich prodej," píše se v prohlášení, které ve čtvrtek vydalo ústředí UNESCO v Paříži. "Účastníci smlouvy mohou podniknout akce na ochranu vraku," upozorňuje dokument.
 

"Potopení Titaniku je zakotveno v paměti lidstva. Proto jsem ráda, že toto místo nyní chrání UNESCO," prohlásila generální ředitelka organizace, Bulharka Irina Boková.
 

"Jsou však tisíce dalších vraků, které zasluhují ochranu. Jsou to předměty nesmírné historické hodnoty a místa velkých lidských tragédií, o které bychom měli pečovat s respektem," cituje Bokovou agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:
Mořský hrob Titaniku! VIDEO

 

Vrak Titaniku leží bezmála sto let na dně Atlantiku v mezinárodních vodách v hloubce čtyř kilometrů.
 

Zaoceánský parník ztroskotal na své panenské plavbě 14. dubna 1912 po srážce s ledovcem v severním Atlantiku. Zahynulo 1514 pasažérů a členů posádky.
 

Vrak Titaniku byl objeven v roce 1985. Od té doby z něj bylo vytaženo mnoho historických artefaktů.
 

tn.cz / mediafax / gar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz