Zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se domluvili na podobě budoucích rozpočtů a revizi programového prohlášení. Jednání koalice, které mělo vést buď ke konci vlády, nebo domluvě o jejím pokračování jsme sledovali v on-line reportáži.
Předčasné volby se konat nebudou, strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné se dohodly na dalším pokračování kabinetu pod taktovkou Petra Nečase (ODS). Krátce před politickým jednáním dojednali ekonomičtí ministři úspory pro příští dva roky, které by měly udržet deficit rozpočtu pod třemi procenty HDP.
"Dohodli jsme se na dvou klíčových krocích. Tím prvním je revize koaliční smlouvy, ze které byly vypuštěny body, které není možné z časových nebo rozpočtových důvodů realizovat," uvedl premiér Nečas. Revidovaný text si mají do pátku projít ještě rezortní ministři a definitivní text má příští středu schválit K9. Jako klíčovou označil Nečas dohodu nad ekonomickými otázkami.
ČTĚTE TAKÉ:
ODS rozjela jednání o budoucnosti koalice. VV musí kývnout na úspory, jinak vláda padne
Občanští demokraté a TOP 09 podmiňovali dohodou nad úsporami další trvání koaliční vlády.
Kde bude vláda šetřit?
Ekonomičtí experti koalice po tříhodinovém jednání potvrdili, že DPH zůstane ve dvou sazbách a každá z nich se příští rok zvýší o jeden procentní bod – na 15 a 21 procent. Valorizace důchodů se má pro následující tři roky snížit jen na třetinu růstu reálných mezd a třetinu míry inflace, v současnosti přitom úprava penzí zohledňuje růst spotřebitelských cen stoprocentně.
Novinkou je také solidární příspěvek, prakticky zdanění bohatých. Z příjmů nad 100 tisíc korun budou zaměstnanci od příštího roku odvádět kromě základní 15procentní daně ze superhrubé mzdy ještě dalších sedm procent. O rok později nahradí superhrubou mzdu hrubá mzda ve výši 20 procent. Také k ní budou lidé s vysokými příjmy připlácet dalších sedm procent.
Navíc už v příštím roce zmizí stropy pro zdravotní pojištění, které nyní lidé nad hranicí čtyřnásobku průměrné hrubé mzdy neplatí.
Strany vládní koalice se také dohodly, že porodné zůstane zachované, ačkoliv ho ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl v rámci úsporných škrtů zrušit.
Ekonomická opatření dojednaná v úterý má ve středu potvrdit vláda. Pokud by úterní jednání koalice selhalo, měly v červnu následovat předčasné volby.
JEDNÁNÍ KOALIČNÍCH ŠPIČEK JSME SLEDOVALI ON-LINE:
16:35 "Budeme jednat s našimi koaličními partnery o návrzích, které nám předložila ODS. Ze strany TOP 09 jsme žádné návrhy na změny v koaliční smlouvě zatím neobdrželi. My sami přicházíme s některými úpravami formulací, ať už s ohledem na to, co už se odehrálo v legislativě, nebo s ohledem na ekonomickou situaci. O tom jsme připraveni jednat. Jdeme na jednání proto, abychom jednali, ne proto, abychom něco rozbíjeli," řekla už před jednáním vicepremiérka a 1. místopředsedkyně VV Karolína Peake.
16:04 Koaliční kabinet tvořený ODS, TOP 09 a Věcí veřejných bude v Česku podle všeho pokračovat dál. Po shodě nad ekonomickými opatřeními pro roky 2013 a 2014 směřuje k dohodě také koaliční schůzka o revizi programového prohlášení, potvrdil agentuře Mediafax zdroj obeznámený s průběhem úterního jednání.
15:36 Ekonomičtí experti vládní koalice se dohodli na podobě rozpočtových opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP.
14:50 Jako podmínku pro další pokračování vlády uváděly špičky koalice dohodu nad rozpočtovými opatřeními zástupci ODS a TOP 09. "Já jsem překvapen, protože vstupovali do otevřených dveří. Ta věc byla dohodnutá a šlo o naprosté drobnosti," reagoval před příchodem na odpolední jednání John.
14:28 Na jednání o ekonomických otázkách navázala od 14 hodin schůze špiček koalice. Ta má vyřešit revizi programového prohlášení. Obsazení se výrazně nezměnilo. Zatímco na rozpočtovém jednání byl navíc například 1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič, na vrcholnou schůzi koalice přijel šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo předseda VV Radek John.
14:20 Kromě důchodů a daní se měli politici domluvit také na redukci agend ve státní správě.
14:12 "Porodné bude," uvedl jako jednu z novinek úterního jednání náš zdroj. Dohoda podle něj obsahuje také výši daně ze superhrubé mzdy nebo nový solidární příspěvek od lidí s příjmy nad 100 tisíc korun. Porada ekonomických ministrů se už v předchozích týdnech shodla na tom, že DPH zůstane ve dvou sazbách a každá z nich se příští rok zvýší o jeden procentní bod – na 15 a 21 procent. Valorizace důchodů se má pro následující tři roky snížit jen na třetinu růstu reálných mezd a třetinu míry inflace, v současnosti přitom úprava penzí zohledňuje růst spotřebitelských cen stoprocentně.
PSALI JSME:
BRUTÁLNÍ ŠKRTY! Sněmovna snížila nemocenskou, omezí se porodné
13:58 Ekonomičtí experti vládní koalice se dohodli na podobě rozpočtových opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty, potvrdil zdroj z jednání.
12:45 K aktuální politické situaci se vyjádří i opoziční ČSSD za účasti Lubomíra Zaorálka a Jeronýma Tejce. A to v 16 hodin v atriu Poslanecké sněmovny.
12:43 Usnesení grémia Věcí veřejných z minulého týdne, které vyzývá stranické ministry k podání demisí s platností k 1. květnu letošního roku, strana nezrušila. O jeho případné úpravě nebo zrušení může rozhodnout pouze opět stranické grémium. To zasedne podle Peake v pátek.
PSALI JSME:
Vládní krize: Jestli ministři VV podají demisi, vláda skončí, oznámil Nečas
12:38 S koaličními partnery se chtějí Věci veřejné dohodnout také na termínech konání schůzek ve formátu K9. "Ty se mají zabývat konkrétními věcmi, po kterých voláme již nějakou dobu. Ať již je to otázka problematiky ministerstva práce a sociálních věcí, nefungující sociální reforma, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a další," uvedla Peake.
12:33 Prioritní je pro Věci veřejné například malá novela horního zákona. "Ta se nám ztratila v legislativním procesu. Chceme vyvlastňovací paragrafy z horního zákona vyndat ven co nejdříve tak, jak to bylo dříve v koaliční smlouvě. Chceme nový termín do koaliční smlouvy, to je jeden z konkrétních bodů," uvedla Peake. Stanovisko ODS, která nechce ve vládě personální změny ani změny v prioritách pro Věci veřejné, podle Peake nepředstavuje problém. "Nejdeme vyjednávat o rezortech nebo o personálním obsazení, ale o revizi koaliční smlouvy," dodala vicepremiérka. Žádné návrhy na personální změny Věci veřejné koaličním partnerům nepodaly.
12:24 Věci veřejné požadují revizi koaliční smlouvy, o personálních změnách v kabinetu Petra Nečase (ODS) však se svými koaličními partnery ODS a TOP 09 jednat nechtějí. Před jednáním koaličních špiček o budoucnosti vlády to v úterý řekla vicepremiérka Karolína Peake (VV). "Budeme jednat s našimi koaličními partnery o návrzích, které nám předložila ODS. Ze strany TOP 09 jsme žádné návrhy na změny v koaliční smlouvě zatím neobdrželi. My sami přicházíme s některými úpravami formulací, ať už s ohledem na to, co už se odehrálo v legislativě, nebo s ohledem na ekonomickou situaci. O tom jsme připraveni jednat. Jdeme na jednání proto, abychom jednali, ne proto, abychom něco rozbíjeli," řekla Peake.
12:20 Jednání poslaneckého a senátorského klubu ODS předcházelo očekávané koaliční schůzce, která by se měla uskutečnit ve 14 hodin na úřadě vlády a kde se chce Nečas se zástupci vládních stran dohodnout na zmiňovaných opatřeních. Připomínáme, že premiér se už dříve nechal slyšet, že pokud by odpolední jednání zkrachovalo, je připravený vydat se co nejkratší cestou k předčasným volbám.
12:15 "Jednoznačně zaznělo, že si nepřejeme, aby bylo jakkoli rozšiřována původní koaliční dohoda z roku 2010. Jsme připraveni tuto dohodu projít s tím, že budou vyřazeny věci, na které nemáme čas, nebo se ukázalo, že nedostatek financí nám nedovolí je realizovat. Nejsme připraveni na jakékoli rozšiřování," řekla Němcová (ODS) s tím, že obdobné stanovisko už měli koaličním partnerům sdělit minulý týden, nyní ho jen posvětily oba kluby.
12:07 Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) zdůraznila, že mezi stanovisky, se kterými občanští demokraté půjdou na odpolední jednání, je také odpor k rozšiřování původní koaliční smlouvy.
12:05 Tn.cz připomíná, že: "V případě nedosažení dohody v úterý 10. dubna či neschválení kroků nezbytných pro přípravu státních rozpočtů na roky 2013 a 2014 ODS navrhne a podpoří urychlené konání předčasných voleb, nejlépe v termínu 22. a 23. června 2012," shodli se už minulý týden občanští demokraté. Tento postup podpořila TOP 09, zástupci opozičních stran i prezident Václav Klaus.
PSALI JSME:
Klaus: Nechci úřednickou vládu, to raději předčasné volby!
12:00 Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) byl rezervovaný. Na dotaz, jestli vládní koalice nalezne v ekonomických otázkách společnou řeč, řekl jen: "Uvidíme." Podobně stručný byl i místopředseda ODS Pavel Drobil. "Věřím v racionalitu," prohlásil před Strakovou akademií.
11:56 "Jsou tam samozřejmě body, které jsou nedořešené. Jinak, kdyby byly dořešené, tak by to bylo oznámeno už předminulý týden po poradě ekonomických ministrů. A protože tam ještě k dohodě nedošlo, tak to dneska musíme dotáhnout," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Podle Jankovského je nutné vyřešit celkový objem opatření, při kterém Česká republika v roce 2013 dodrží rozpočtový schodek pod třemi procenty HDP.
11:53 Podle Kalouska (TOP 09) stejně jako podle premiéra Nečase, je bez debaty, že státní rozpočet musí v příštím roce uspořit proti plánu navíc zhruba 42 miliard korun. "Samozřejmě objem aktivních opatření, ten platí, k tomu musíme dospět. Jsou některé jenom minimální alternativy. Určitě je vyloučena jakákoli diskuse o změkčování. Tedy vyloučená není, ale pak to bude konečná," prohlásil ministr financí.
11:52 "Upřímně řečeno nečekám žádný boj. A také nehodlám vůbec bojovat. Hodlám si vyslechnout stanoviska, a pokud nebudou souhlasná, tak jsou ty další alternativy zřejmé," zmínil dále Kalousek (TOP 09) .
11:50 "Jsem přesvědčen, že návrhy ministerstva financí jsou racionální, byť to samozřejmě nejsou žádné příjemné zprávy," uvedl na schůzi ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Jsou jedinou možností, jak stabilizovat veřejné rozpočty. Doufám, že to získá většinu v Poslanecké sněmovně, pokud ne, tak postrádá jakákoli existence vlády smysl," dodal.
11:46 "Zítra se kromě vrcholných orgánů ODS, tedy výkonné rady a grémia sejde také volební štáb, který má vše připravit," řekl Richard Svoboda (ODS)
11: 44 "Jednoznačná dohoda na stabilizačních opatřeních, která umožní od příštího roku stlačit deficit veřejných financí pod tři procenta HDP," dodal Bauer (ODS) s tím, že zástupci obou komor se s vedením shodli také na tom, že je nepřijatelné, aby si koaliční partner vynucoval personální změny ve vládě a změny vládního prohlášení, na kterém se všichni domluvili v roce 2010. Šéf senátorského klubu Richard Svoboda strany následně dodal, že pokud se koalice na těchto zásadních otázkách nedohodne, je strana připravena směřovat k předčasným volbám.
PSALI JSME:
Premiér Petr Nečas ještě před jednáním vlády: Připravujeme předčasné volby!
11:41 "Výsledkem jednání je stručné, ale jednoznačné usnesení obou klubů. Poslanecký klub ODS a senátorský klub ODS podporují dosavadní kroky premiéra Petra Nečase a vedení občanské demokratické strany," řekl po zhruba dvouhodinové schůzce 1. místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer. Usnesením tak poslanci a senátoři dali najevo, že jednomyslně podporují vedení strany, pro kterou je podmínkou dalšího fungování koalice dohoda nad podobou rozpočtu na další roky.
11:39 Ekonomičtí ministři strany Věci veřejné Pavel Dobeš (doprava) a Kamil Jankovský (ministerstvo pro místní rozvoj) dostali mandát a odjeli na Úřad vlády, kde od 11.00 začalo jednání ekonomických ministrů. Zbytek zástupců Věci veřejné studuje revizi koaliční smlouvy a výkonná rada jedná o pozici strany k odpolednímu koaličnímu jednání.
PSALI JSME:
Ministr Dobeš odmítl podat demisi, za neposlušnost může dostat padáka z VV
11:35 Věci veřejné chtějí prosadit zachování dvou sazeb DPH. "Bez toho bychom tu dohodu nepřijali. Zabránili jsme zmrazení důchodů, chceme, aby se vyplácela mateřská, chceme prosadit zdanění hazardu, buď výher, nebo jiné zdanění. O tom se jedná," řekl John a dodal: "My tam máme tolik vyjednaných bodů, že by s tím neměl být velký problém," řekl. Připustil, že v detailech se Věci veřejné mohou s koaličními partnery přít. "Ďábel je ukrytý v detailu, ale ekonomická jednání pro nás nejsou takový problém," řekl. Komplikace mohou podle jeho slov nastat všude.
11:32 Co se týče speciálního zdanění lidí s příjmy nad 100 000 korun, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová na dnešním brífíngu sdělila, že i to byl jeden z bodů, kterým se poslanci a senátoři ODS zabývali. "Zabývali jsme se tím jen velmi obecně a v rámcové podobě. ODS si je vědoma priorit, a také ví dobře, kteří voliči jí volily. Drobný ústupek musíme udělat. Konkrétní zadání bude ale jasné odpoledne,“ řekla Němcová.
PSALI JSME:
Vláda prosí bohaté: Mějte pochopení, že vám zdaníme vysoké příjmy
11:25 Poslanecký i senátorský klub ODS na svém úterním jednání přijal usnesení, ve kterém vyjádřil podporu krokům, které v době koaliční krize uskutečňuje vedení strany. Podmínkou pokračování kabinetu je dohoda nad stabilizačním opatřením, řekl po schůzce 1. místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer.
11:15 Ekonomičtí ministři se nad rozpočtovými opatřeními dohodnou, prohlásil v úterý po jednání výkonné rady strany Věci veřejné její šéf Radek John. Dohody o snížení výdajů začaly již před několika měsíci, nyní jde jen o finalizaci, dodal.
11:12 Na jednání o ekonomických otázkách naváže od 14 hodin schůzce špiček koalice. Ta má vyřešit revizi programového prohlášení.
11:10 Společnou řeč ještě nenašli ekonomičtí ministři nad zdaněním lidí s vysokými příjmy. Zatímco původně měli lidé své příjmy nad 100 tisíc korun od příštího roku danit 31 procenty, ODS přišla s nápadem zachovat jednotnou daň z příjmu a na bohaté uvalit takzvaný solidární příspěvek. Není také jasné, jestli se všem zaměstnancům daň z příjmu zvýší z 15 na 16 procent. Kromě důchodů a daní se mají politici domluvit také na redukci agend ve státní správě. Jejím výsledkem má být úspora v řádu několika miliard korun ročně, jako samostatné rezorty zřejmě zaniknou ministerstva kultury, místního rozvoje a životního prostředí.
PSALI JSME:
Vláda chce zrušit ministerstva kultury, životního prostředí a místního rozvoje
11:00 První dějství v rozuzlení stávající krize vlády Petra Nečase (ODS) začalo v 11 hodin na Úřadě vlády. Ekonomičtí experti koalice se sešli nad návrhy ministerstva financí, které mají určit podobu státního rozpočtu pro roky 2013 a 2014, mezi nimi je například vyšší DPH nebo nižší růst důchodů.
10:54 Byl stanoven čas Biefingu po společném zasedání poslaneckého a senátorského klubu ODS. Na čem se senátoři a poslanci ODS dohodli se dozvíme v 11.15.
9:45 Poslanci a senátoři ODS zasedli po 9. hodině k jednomu stolu, aby probrali aktuální politický vývoj. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) řekl, že úterní schůzka by měla podpořit premiéra Petra Nečase (ODS) v jeho vyjednávací pozici o další koaliční spolupráci s TOP 09 a VV.
9:31 Třístranné koaliční jednání (ODS, TOP 09 a VV) o pokračování vlády se bude konat v úterý 10. dubna od 14 hodin na Úřadu vlády ČR.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz