Zpravodajství

Vláda chce zrušit zelenou naftu. Zemědělci začínají plánovat protesty!

Vláda by ráda zrušila zelenou naftu - tedy vracení spotřební daně. To ale rozzuřilo zemědělce. Komora už svolává krizový štáb a pravděpodobně dojde i na protestní akce.

Plán vlády na zrušení zelené nafty, tedy vratky 60 procent spotřební daně, kterou zemědělci zaplatili při nákupu nafty užívané při zemědělských činnostech, farmáři odsoudili. Je velmi pravděpodobné, že budou protestní akce, řekl ve středu Mediafaxu prezident Agrární komory Jan Veleba.

Komora už svolává krizový štáb a mimořádné předsednictvo. "Je to velmi pravděpodobné," řekl Veleba na dotaz Mediafaxu, zda zvažuje protestní akce. Prezident komory očekával odbornou diskusi o případném zrušení vratky, údajně mu ji slíbil premiér Petr Nečas (ODS). Veleba kritizuje také způsob, jakým vláda s komorou "nejedná".

Proti zrušení zelené nafty se také vyslovil předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek, který připravuje i blokády. Odboráři kromě rušení benefitu protestují také proti zvyšování daňové zátěže zaměstnanců. Konkrétní datum protestu ale Dufek zatím zveřejnit nechtěl, ve čtvrtek ho čeká jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Zemědělský svaz upozornil na to, že vratka je podpora produkce, kterou mají i zemědělci v ostatních zemích Evropské unie, ze sousedních zemí ji nemá pouze Slovensko. "Její zrušení v České republice, zatímco v ostatních zemích EU zůstane zachována, se bezpochyby vážně promítne do konkurenceschopnosti našich zemědělců," myslí si Martin Pýcha, předseda svazu. Vyzývá proto členy svazu i ostatní zemědělce, aby dali najevo jasný nesouhlas s vládními kroky.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemědělci si lížou rány po kruté zimě. Úrodu jim poničil mráz

Zemědělci připomněli, že na dorovnání přímých dotací mají sloužit Top-Up platby, nikoliv zelená nafta, jak si myslí premiér. Současná hodnota národních doplňkových plateb na citlivé komodity (Top-Up), se kterou počítá ministerstvo financí na letošní rok, je nulová. "Zemědělcům se bere zelená nafta ve výši 1,6 miliardy, což se opět promítne v ceně potravin, naproti tomu lobbistům se zvyšují příjmy," dodal Dufek.

Vláda ve středu schválila zrušení zelené nafty a zavedení spotřební daně na tzv. tichá (tedy neperlivá) vína v hodnotě 10 korun na litr, osvobození od ní budou drobní zemědělci. Nečasův kabinet předpokládá, že cena vína průměrně vzroste o 15,8 procenta na necelých 76 korun na litr. Změny nyní posoudí Poslanecká sněmovna.

klab, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz