Dosluhující ruský premiér a brzy opět prezident Vladimir Putin ve středu označil Severoatlantickou alianci za "přežitek z dob studené války", zároveň však podpořil přítomnost spojenců v Afghánistánu. Informuje o tom agentura AFP.
"NATO jako takové, a říkám to otevřeně, je pozůstatkem studené války," prohlásil Putin za hlasitého potlesku poslanců během každoroční řeči shrnující výsledky práce jeho vlády.
Premiér však vzápětí dodal, že aliance příležitostně plní "stabilizační roli" na mezinárodním poli. Za příklad dal zákonodárcům Afghánistán.
"Nechceme, aby naši vojáci bojovali na tádžicko-afghánských hranicích. Je tam NATO a západní společenství. Dej jim Bůh zdraví, ať pracují. Musíme jim pomáhat s řešením takových problémů, nebo je budeme muset řešit sami," podotkl Putin.
Putin nemluvil o Severoatlantické alianci náhodou. Byl to jeho vzkaz a vysvětlení Rusům, kterým vadí, že by se přes jejich zemi stahovaly spojenecké jednotky z Afghánistánu.
ČTĚTE TAKÉ:
Ukrajina slíbila Rusku, že nevstoupí do NATO
Moskva totiž umožní alianci přepravu nákladů do Afghánistánu přes Uljanovsk - město proslulé tím, že se v něm narodil V. I. Lenin. Tamní středisko pro skladování a přepravu aliančních zásob podle Putina nijak neodporuje zájmům Ruska. Poslance i občany zároveň uklidnil, že nejde o základnu, ale pouze o tranzitní středisko.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz