Zpravodajství

Jak jsou spolehlivé předpovědi počasí? Odpovídala meteoroložka

Jak jsou spolehlivé předpovědi počasí? Odpovídala meteoroložka
Zdroj: TN.cz

Na spolehlivost předpovědi počasí jste se on-line ptali meteoroložky Dagmar Honsové.

Lidé čím dál více pochybují o předpovědích počasí. Meteorologové často varují před deštěm, lidé tak raději často změní své dovolenkové plány. Jenže ono nakonec svítí sluníčko.

Proč meteorologové chybují? Jaká je spolehlivost předpovědí. Proč jsou vydávána varování, vždyť je přeci logické, že v únoru sněží. Ptali jste se meteoroložky Dagmar Honsové z Meteopressu.

"Dobrý den, měl bych dotaz ohledně předpovědi počasí v terénu, například když jsem na nějakém výletě, túře... Jak bych jí mohl nejlepe určit? Nebo dle čeho se řídíte vy jako meteorologové, kdyby jste byli někde na výletě a určovali jste jaké bude dnes počasí? předem děkuji za odpověd,“ ptal se čtenář David a odpověď Dagmar Honsové zněla takto: "Nejlépe se orientuje podle oblaků - jejich výšky a druhu, dále podle směru větru, výskytu červánků a existuje i mnoho "babských" rad, ale meteorolog je závislý na radarech, družicích a numerických modelech.“


Čtenář Petr se zeptal: "Dobrý večer, odkdy a kde se začalo pravidelně předpovídat počasí, tak jak to známe dnes?“ "Jedná se o kontinuální proces a identifikovat jeden konkrétní bod by bylo hodně složité. Pokud bychom se ale bavili o předpovědích založených na numerických modelech, pak bych jako období masivního zavedení do praxe viděla 90. léta 20. století."

Majitelé ubytovacích zařízení už si stěžují, že jim chybné předpovědi kazí kšefty.  Napřiklad František Jelínek, který provozuje několik hotelů v Jizerských horách uvádí, že předpověď počasí ovlivňuje jejich vytíženost až z 30 procent.

Čeští turisté totiž na předpovědi velmi dají, a pokud je předpověď na dobu jejich dovolené a oblast nepříznivá, raději zůstanou doma nebo jedou jinam.

Meteorologové se hájí tím, že jsou také jen lidi, a podle toho také chybují. "Stává se, že předpověď se opravdu hodně splete. Ale ovlivňují to paradoxně velmi nepatrné jevy jako například zvýšená vlhkost nebo trošku odchylná teplota," vysvětlil meteorolog Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.


ČTĚTE TAKÉ:

Víkend proprší, deštníky neodložíme do konce dubna. VELKÁ PŘEDPOVĚĎ
 

Meteorologové chybují i v jiných státech. V Rusku chtějí  chtějí města meteorology za špatné předpovědi dokonce pokutovat. Rumunští meteorologové čelili žalobě od hoteliérů a jejich izraelské kolegy dokonce žalovala kvůli nachlazení samotná turistka.


Rozhovor

tn.cz / muf
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz