Zpravodajství

Potraviny nesmyslně cestují napříč Evropou. Vyplatí se to, shodují se odborníci

Potraviny u nás i v rámci Evropy nesmyslně cestují tam a zpět. Podle prodejců ztrácejí na kvalitě hlavně ovoce a zelenina, a kamiony projedou zbytečně tisíce kilometrů navíc. Obchodní řetězce si ale tento systém i přesto pochvalují. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Představte si, že váš oblíbený jogurt, který vyrobí česká mlékárna, putuje na Slovensko. Když si ho pak jdete koupit do obchodu, s velkou pravděpodobností si koupíte výrobek, který k nám na oplátku přijel ze Slovenska. Pro obchodníky je to běžná praxe.


ČTĚTE TAKÉ:

Češi musí radikálně šetřit. Změnili proto i jídelníček


Platí to i v případě přepravy živých zvířat. Od nás k sousedům a od nich zase k nám takhle putuje každý měsíc dohromady zhruba 400 tisíc slepic. Místo desítek kilometrů jich urazí stovky a tisíce navíc. A zboží jako zelenina a ovoce tak zase rychleji ztrácí na čerstvosti, z místa sklizně totiž nejdřív putuje do centrálních skladů.

Nebo taky dál. Výměnný obchod stejného zboží v relativně stejném množství funguje třeba u mrkve, kterou si takhle prodáváme s Polskem. Přestože to možná postrádá logiku, obchodním sítím se tisíce kilometrů navíc vyplatí i tak.


„Snižují se tím náklady i finální cena pro zákazníka, šetříme čas a můžeme kontrolovat kvalitu potravin, které dál distribuujeme,“ vysvětlila mluvčí Aholdu Judita Urbánková.

Tento systém funguje v podstatě v rámci celé evropské unie, žádný jiný, který by byl lepší, totiž zatím nikdo nevymyslel.
 

kos, Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz