Návrh ústavního zákona, který by přikázal prezidentovi vyhlásit všeobecné hlasování o tom, zda se má stát majetkově narovnat s církvemi a náboženskými společnostmi, předložili poslanci KSČM k posouzení vládě.
Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) by se návrhem měl zabývat ve středu. Právo hlasovat v referendu by měl podle poslanců Stanislava Grospiče, Vojtěcha Adama a Marie Nedvědové (všichni KSČM) každý plnoletý občan České republiky. Prezident by musel referendum vyhlásit do měsíce od účinnosti zákona. Referendum by pak proběhlo mezi jedním a dvěma měsíci od prezidentského rozhodnutí.
O narovnání s církvemi lze podle komunistů rozhodnout pouze v referendu. Kdyby při prvním hlasování většina občanů nesouhlasila, mohlo by se referendum konat znova nejdříve po třech letech. Návrh na nové všelidové hlasování by mohla podat vláda se souhlasem nadpoloviční většiny poslanců a senátorů.
Ústavní zákon by začal platit prvním dnem druhého kalendářního měsíce po jeho vyhlášení. Vláda se k návrhu nejspíše postaví negativně, protože jde ale o zákon psaný poslanci, bude záležet na schválení v parlamentu. Tam by pro něj musely hlasovat tři pětiny zákonodárců.
ČTĚTE TAKÉ:
Rozkol ve vládě! VV váhají s podporou zákona o církevních restitucích
Ministerstva s návrhem nesouhlasí. Podle šéfa resortu financí Miroslava Kalouska (TOP 09) už jednání s církvemi probíhají mnoho let a referendem by se vyrovnání znovu oddálilo. Navíc by musel stát zaplatit výdaje za referendum, které například při hlasování o vstupu do Evropské unie vyšplhaly na 400 milionů korun.
Ministerstvo kultury připomnělo, že pokud se rychle církevní restituce nevyřeší, hrozí ze strany náboženských společností a církví soudy. Ministerstvo průmyslu a obchodu pod taktovkou Martina Kuby (ODS) si myslí, že o takto významné věci, jako je majetkové vyrovnání s církvemi, musí rozhodovat volení zástupci a ne občané v referendu.
Navíc návrh považuje za nesystémový, protože v současnosti je už ve druhém poslaneckém čtení zákon, který se už problematikou zabývá. V něm vláda navrhuje, aby byl objem naturálních restitucí v hodnotě 75 miliard korun. Celková finanční náhrada bude 59 miliard korun.
Finanční náhrady chce stát podle zákona, který vláda již schválila, církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání bude ale i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz. První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se částka bude každoročně snižovat o pět procent.
Proti návrhu, který nyní projednávají poslanci, se postavila opozice a nevládní organizace, některé z nich označují restituce v takovéto podobě za zlodějinu, obávají se také prolomení Benešových dekretů.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz