Zpravodajství

Polská vaječná moučka obsahovala olovo i bakterii E.coli. Mohla být i v Česku

Polská zdraví škodlivá vaječná moučka, která se dostala do potravin, obsahovala i jedovaté kadmium, olovo a bakterie E.coli.

V některých částech země v této moučce našli experti také zárodky salmonely. "Máme předběžné výsledky. Teď zjistíme, nakolik byla jejich koncentrace zdraví škodlivá," řekl mluvčí prokurátora Janusz Walczak webovému portálu deníku Gazeta Wyborcza. Zatím není jasné, do kterých států byla moučka vyvezena.
 

Moučku vyráběla a prodávala firma Viga podnikatele Krzysztofa Z. ve vesnici Dojutrów u města Kalisz ve Velkopolském vojvodství. Do vaječné moučky dávala ty nejlevnější ingredience, z nichž lze moučku vyrobit, včetně potravinářských přísad pro dobytek. Objevil se v ní krmný vápenec, rybí moučka, syrovátka, olej nebo sádlo.
 

Podle deníku upozornili na složení moučky už v roce 2006 Maďaři. Několikatunovou zásilku moučky vrátili do Polska. Firmu za posledních šest let několikrát kontrolovali inspektoři veterinární správy. Z jejich zpráv ale vyplývá, že nikdy neprověřili přímo výrobu moučky. V době kontroly byli ve firmě přítomni jen "nekompetentní, mlčící zaměstnanci".
 

ČTĚTE TAKÉ:
Polské klobásy obsahují úlomky kostí. V Česku je prodával Lidl

 

Laxní kontrolu vysvětluje podstatný fakt. Šéf Státní potravinářské inspekce v Kaliszi Piotr Kisielinski je švagrem majitele firmy Viga, který tak mohl švagra před inspekcemi varovat. Před rokem šestapadesátiletý podnikatel inspekci oznámil, že s výrobou moučky skončil. Přesnunul ji ale jen na jiné místo.
 

Na jaře loňského roku vyšetřovala Krzysztofa Z. polská prokuratura kvůli nezaplaceným úvěrům, v tu dobu ale prý pobýval v zahraničí. Policie ho nakonec zadržela před čtyřmi měsíci kvůli obvinění z vydírání. Při té příležitosti narazila i na nelegální výrobu moučky.
 

Krzysztof Z.  podnikal v potravinářském průmyslu skoro deset let. Vlastní několik luxusních aut a domy ve Španělsku.
 

Veřejnost se o škodlivé moučce dozvěděla na začátku března. Do její výroby byly zapojeny dvě firmy. Druhá firma patřila bývalému spolupracovníkovi Krzysztofa Z. Je možné, že moučka se dostala i za hranice Polska do okolních zemí. Policie už zabavila 26 tun tohoto výrobku. Vaječná moučka se používá při výrobě těstovin, zmrzliny, uzenin, paštik nebo pekárenských výrobků.
 

 


 

cob, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz