APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Na nic si nevzpomínám, tvrdí řidič, který v Hradci zabil dvě děti

Na nic si nevzpomínám, tvrdí řidič, který v Hradci zabil dvě děti
Zdroj: Mediafax

Jaroslav Novák, který loni v listopadu v Hradci Králové autem porazil a přejel dva malé chlapce a ti pak zemřeli, u soudu v úterý uvedl, že si z nehody nic nepamatuje. Řidiči hrozí za usmrcení z nedbalosti až 10 let vězení.

"Vzpomínám si, že jsem nastartoval, zařadil zpátečku a pak už mi asi začínal záchvat, protože si na nic nevzpomínám, řekl obžalovaný. Chtěl bych se předem omluvit za nehodu, kterou jsem způsobil. Do konce života se toho nezbavím,“ uvedl Novák na začátku výslechu.

Během něj mu do očí vhrkly slzy. Dále přiznal, že v minulosti mu lékař vystavil dokument, že je nezpůsobilý k řízení motorových vozidel a že by měl odevzdat řidičský průkaz, což neučinil. Znalci přitom jednoznačně vyloučili, že by jednačtyřicetiletý Novák v okamžiku nehody prodělal záchvat epilepsie, kterou dlouhodobě po úrazu v mládí trpí.

Zmocněnec poškozených požaduje pro rodiče a prarodiče usmrcených chlapců náhradu nemajetkové újmy ve výši celkem 1,7 milionu korun. „Rodina, která měla dvě malé děti, se z minuty na minutu stala bezdětnou, takže částka, kterou požadujeme, je z našeho pohledu přiměřená a logická. Jak to může snášet rodina, když je takovýto problém. Samozřejmě jsou tam psychické problémy,“ uvedl zmocněnec Zdeněk Ondráček.

ČTĚTE TAKÉ:

Řidič, který v Hradci zabil dvě děti, záchvat neměl. Policie ho obžalovala

OBVINĚNÍ: Řidiči hrozí 10 let za zabití dvou chlapců!

Nehoda s tragickými následky se stala loni 19. listopadu odpoledne na křižovatce ulic Habrmanova a Pavla Hanuše v klidné části krajského města. Novák přijel do tamního baru vyzvednout kamaráda. Zajel do jednosměrného zákazu vjezdu, naložil kolegu a prudce zacouval zpět přes křižovatku až na přechod pro chodce, po kterém šli tříletý a šestiletý chlapec se svými prarodiči. Všechny srazil a poté prudce vyrazil vpřed, přičemž oba chlapce ještě přejel. Pak ještě zběsilou jízdou smykem dvakrát obkroužil křižovatku, až narazil čelně do zdi domu.

Mladší z hochů zemřel prakticky ihned po převozu do hradecké fakultní nemocnice, šestiletý chlapec podlehl závažným zraněním v noci na druhý den. Prarodiče dětí vyvázli jen s lehkými zraněními, ale utrpěli těžký šok. Po tragédii nosili lidé na místo srážky květiny, zapálené svíčky, plyšové hračky a další věci.

Policisté u Nováka alkohol ani drogy dechovou zkouškou nezjistili. Následující den padlo obvinění ze zločinu usmrcení z nedbalosti, za což mu hrozí až deset let vězení. Den nato poslal soud Nováka do vazby.

Policie nechala vypracovat posouzení technického stavu vozidla a také znalecké posudky z oborů silniční dopravy, soudního lékařství a zdravotnictví a dále z neurologie, psychiatrie, psychologie. Z nich mimo jiné jasně vyplynulo, že Novák neprodělal v okamžiku nehody akutní epileptický záchvat a je za své jednání plně trestně odpovědný.

tn.cz / mediafax / krb

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz