Zpravodajství

Herečka Angelina Jolie se stane vyslankyní OSN pro uprchlíky

Herečka Angelina Jolie se stane vyslankyní OSN pro uprchlíky
Zdroj: tvnoviny.sk

Americká herečka Angelina Jolie, která je od roku 2001 vyslankyní dobré vůle OSN, bude ve světové organizaci zastávat další funkci. Stane se zvláštní vyslankyní Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC), píše v úterý agentura AFP.

Hollywoodská diva podle OSN za poslední desetiletí odvedla velký kus práce. Celkem čtyřicetkrát se vypravila do terénu, což přesahuje obvyklou roli vyslance dobré vůle. Proto si zaslouží "novou a významnější" funkci, řekl mluvčí UNHCR Adrian Edwards.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres ocenil také hereččinu finanční výpomoc - za deset let svého působení darovala UNHCR v přepočtu 94 milionů korun.

"Počítáme s tím, že se zaměří na významné krize, které vedou k masové migraci lidí, že bude reprezentovat UNHCR na diplomatické úrovni a jednat s důležitými aktéry o globální uprchlické problematice," řekl Edwards.


ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Gašparovič pobavil Slovensko! OSN přejmenoval na Organizaci spojených nádorů

Herečka patrně dostane na starost afghánské uprchlíky v Pákistánu a Íránu. Dohoda ale ještě není konečná. "Projednáváme několik zemí na celém světě. V následujících týdnech se to budeme snažit důkladně probrat," řekla Jolie na setkání výkonného výboru UNHCR v Ženevě.

Jolie spolupracuje s humanitárními organizacemi již 12 let

Angelina Jolie se v humanitární pomoci začala angažovat v roce 2000, kdy v Kambodži natáčela film Lara Croft - Tomb Raider. V Kambodži založila projekt Maddox Jolie. Iniciativa nese jméno jejího adoptivního syna a zaměřuje se na ochranu tamní flóry a fauny.

Nejvýrazněji se ale herečka zabývá problémy uprchlíků a dětskými právy. V roce 2005 založila centrum pro dětské uprchlíky a přistěhovalce. Spolupředsedá vzdělávacímu programu pro děti postižené válečnými konflikty.

"Moje osobní zkušenosti s UNHCR byly dojemné, někdy srdcervoucí, ale vždy přínosné a nezapomenutelné," prohlásila držitelka Oscara a matka šesti dětí.

tn.cz / mediafax / krb
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz