Zpravodajství

EU chce omezit chov exotických zvířat! Chovatelé se bouří

Zoologické zahrady a chovatelé exotických zvířat se bojí, že budou muset skončit s chovem. Brusel totiž hodlá zavést směrnici proti rozšiřování nepůvodních druhů. Podobná už platí například ve Španělsku, kde chov exotických druhů zakázali.

Brusel hodlá zakázat nebo zlikvidovat některé dovezené exotické druhy zvířat, které dokážou po úniku ze zajetí přežít ve volné přírodě a ohrozit tak původní evropské druhy. Informace přineslo úterní vydání Mladé fronty Dnes.

"Španělsko podobný zákaz zavedlo už loni v prosinci a jen u papoušků se týká asi deseti druhů. Jejich majitelé je mají do roka nahlásit úřadům a úřady poté rozhodnou, zda je zabaví a humánně zlikvidují, nebo je ponechají majiteli na dožití, ale bez možnosti zvířata rozmnožovat," popsal Jan Potůček, provozovatel webu o papoušcích Ararauna.cz, který na chystanou směrnici upozornil.

Směrnice počítá se stejnými pravidly ve všech zemích EU, jenže zákaz chovu a obchodování by se týkal i exotických zvířat, která v Česku ve volné přírodě nemají šanci přežít. "Pokud směrnice začne platit v podobné podobě jako ve Španělsku, dotkne se u nás tisíců chovatelů a desetitisíců zvířat. Jen takové amazoňany mají tisíce lidí. A to mluvím jen o papoušcích, směrnice se zabývá i dalšími invazivními druhy zvířat a rostlin," dodává Potůček.

muf s přispěním Silvie Škábové, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz