Zpravodajství

Autem zabil dvě děti a hájí se epilepsií. Záchvat ale neměl, tvrdí znalci

To, zda měl řidič Jaroslav Novák epileptický záchvat nebo ne, nepochybně bude nejdůležitější otázkou, na níž musí soud odpovědět. Novák loni v listopadu autem zabil v Hradci Králové na přechodu pro chodce dva malé chlapce.

Před Okresním soudem v Hradci Králové dnes mimo jiné vypovídal Novákův spolujezdec z okamžiku tragické nehody, Vlastimil Vlasák. Právě jeho obžalovaný vyzvedával z baru u křižovatky, kde se neštěstí stalo. Uvedl, že Novák vypadal, jako by měl záchvat.
 

"Podíval se na mě s vykulenýma očima a křečovitě se držel volantu. Prudce jsme se rozjeli a začali se točit v kruhu. Víc si nepamatuju, vše se odehrálo velmi rychle, během maximálně 20 sekund," řekl Vlasák s tím, že se snažil vyřadit rychlost nebo strhnout volant, ale nešlo to.
 

Jaroslav Novák u soudu uvedl, že si z nehody nic nepamatuje a vyjádřil lítost. "Chtěl bych se předem omluvit za nehodu, kterou jsem způsobil. Do konce života se toho nezbavím. Vzpomínám si, že jsem nastartoval, zařadil zpátečku a pak už mi asi začínal záchvat, protože si na nic nevzpomínám,“ uvedl Novák na začátku výslechu.
 

Během něj mu do očí vhrkly slzy. Dále přiznal, že v minulosti mu lékař vystavil dokument, že je nezpůsobilý k řízení motorových vozidel a že by měl odevzdat řidičský průkaz, což neučinil.

ČTĚTE TAKÉ:
ANIMACE: Vítka (†6) a Františka (†3) přejel řidič dvakrát!

 

Znalci přitom jednoznačně vyloučili, že by jednačtyřicetiletý Novák v okamžiku nehody prodělal záchvat epilepsie, kterou dlouhodobě po úrazu v mládí trpí. "Epileptický záchvat se při podrobném znaleckém vyšetření neprokázal,“ prohlásil u soudu znalec Jiří Hovorka.
 

Zmocněnec poškozených požaduje pro rodiče a prarodiče usmrcených chlapců náhradu nemajetkové újmy ve výši celkem 1,7 milionu korun. „Rodina, která měla dvě malé děti, se z minuty na minutu stala bezdětnou, takže částka, kterou požadujeme, je z našeho pohledu přiměřená a logická. Jak to může snášet rodina, když je takovýto problém? Samozřejmě jsou tam psychické problémy,“ uvedl zmocněnec Zdeněk Ondráček.
 

Okresní soud v Hradci Králové odročil projednávání případu na 22. květen. Důvodem je předvolání dalších tří svědků, z nichž jeden se k úternímu líčení nedostavil.

PSALI JSME:
Na nic si nevzpomínám, tvrdí řidič, který v Hradci zabil dvě děti

 

Nehoda s tragickými následky se stala loni 19. listopadu odpoledne na křižovatce ulic Habrmanova a Pavla Hanuše v klidné části krajského města. Novák přijel do tamního baru vyzvednout kamaráda. Zajel do jednosměrného zákazu vjezdu, naložil kolegu a prudce zacouval zpět přes křižovatku až na přechod pro chodce, po kterém šli tříletý a šestiletý chlapec se svými prarodiči. Všechny srazil a poté prudce vyrazil vpřed, přičemž oba chlapce ještě přejel. Pak ještě zběsilou jízdou smykem dvakrát obkroužil křižovatku, až narazil čelně do zdi domu.
 

Mladší z hochů zemřel prakticky ihned po převozu do hradecké fakultní nemocnice, šestiletý chlapec podlehl závažným zraněním v noci na druhý den. Prarodiče dětí vyvázli jen s lehkými zraněními, ale utrpěli těžký šok. Po tragédii nosili lidé na místo srážky květiny, zapálené svíčky, plyšové hračky a další věci.

ČTĚTE TAKÉ:
Máte řidičák? Lékaři budou hlásit úřadům, že jste nemocní!

 

Policisté u Nováka alkohol ani drogy dechovou zkouškou nezjistili. Následující den padlo obvinění ze zločinu usmrcení z nedbalosti, za což mu hrozí až deset let vězení. Den nato poslal soud Nováka do vazby. Policie nechala vypracovat posouzení technického stavu vozidla a také znalecké posudky z oborů silniční dopravy, soudního lékařství a zdravotnictví a dále z neurologie, psychiatrie, psychologie. Z nich mimo jiné jasně vyplynulo, že Novák neprodělal v okamžiku nehody akutní epileptický záchvat a je za své jednání plně trestně odpovědný.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz