Zpravodajství

Nečas dostal ultimátum kvůli zelené naftě. Agrární komora hrozí silnými protesty

Nečas dostal ultimátum kvůli zelené naftě. Agrární komora hrozí silnými protesty
Zdroj: Mediafax

Možné zrušení zelené nafty pořádně rozlítilo zemědělce. Agrární komora dává premiérovi posledních pár dní před tím, než se začne tvrdě bránit.

Agrární komora chce hájit "zelenou naftu" všemi možnými prostředky, vyzývají ji k tomu i zemědělci z regionů. Vyzvali jsme premiéra Petra Nečase (ODS) k jednání, má čas do 30. dubna, řekl Mediafaxu ve středu po mimořádném zasedání představenstva Jan Veleba, prezident komory.

"Čekat budeme do 30. dubna," řekl Mediafaxu Veleba, pokud zemědělci premiéra nepřesvědčí, plánují protesty. Konkrétní kroky ale zveřejnit nechtěl, neměl by prostor pro vyjednávání. "Máme mandát na přípravu dalších kroků, které ale nechceme zveřejňovat, dokud se s panem premiérem nesetkáme, nebo dokud nevyprší termín," vysvětlil prezident komory, k jednání premiéra vyzvala "drtivá" část zemědělců.

Mandát, díky kterému se na tyto "další kroky" může krizový štáb připravovat, představenstvo získalo při středečním mimořádném zasedání.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda chce zrušit zelenou naftu. Zemědělci začínají plánovat protesty!

Veleba bude o zelené naftě debatovat ještě v pátek s ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS). Ten sliboval, že bude vratku na spotřební daň bránit. "V případě zelené nafty jde o dohodu a politické rozhodnutí vedení tří koaličních stran, kterou jako ministr zemědělství respektuji," otočil ministr po rozhodnutí vlády.

"Nás nenakrmí politika," zlobí se na něj Veleba. Upozorňuje, že farmáři z okolních států mají například i plnou vratku na daň, a že čeští farmáři budou platit za litr nafty o 10,5 koruny více. Zelená nafta je označení pro návrat 60 procent spotřební daně, kterou zemědělci zaplatili při nákupu nafty užívané při zemědělských činnostech.

klab, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz