Zpravodajství

Indie vyzkoušela raketu dlouhého doletu. Snaží se předstihnout Čínu

Indická armáda ve čtvrtek vyzkoušela raketu dlouhého doletu. Měla by být schopná zasáhnout čínskou metropoli Peking nebo dokonce i Evropu.

Indové testovali novou raketu Agni-V, která má dolet pět tisíc kilometrů. Doufají, že se jim s ní podaří otřást dominantním postavením Číny v regionu. Informovala agentura Reuters.

Sedmnáctimetrovou raketu schopnou nést jadernou hlavici vojáci vypálili krátce po osmé hodině ráno místního času (4:30 SELČ) z ostrova Wheeler v Bengálském zálivu. Padesátitunová Agni-V je první mezikontinentální balistickou raketou, kterou Indové testovali.


ČTĚTE TAKÉ:

Velitele indické armády obvinili kvůli úplatkům za české tatrovky

"Oznamuji úspěšné odpálení Agni-V. Tvoříme historii, naše země může být na raketové technologie hrdá," uvedl V. K. Saraswat, šéf Organizace pro výzkum a rozvoj obrany (DRDO), která raketu vyvinula.

"S naší výzbrojí teď můžeme konkurovat většině zemí světa," dodal Saraswat. Po čtyřech až pěti dalších testech a zkušebním provozu by raketa mohla být připravená k použití v roce 2014 nebo 2015, cituje jeho vyjádření list Times of India.

Indie se tak brzy může stát dalším státem vlastnícím mezikontinentální balistické rakety s doletem několika tisíc kilometrů. Dosud je má k dispozici pouze pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN - Velká Británie, Čína, Francie, Rusko a Spojené státy.

Před Agni-V Indové testovali už čtyři rakety kratšího doletu.

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz