Zpravodajství

Přátelé Sýrie požadují mír v zemi. Pokud příměří nevydrží, jsou připraveni tvrdě zasáhnout

Arabské a západní státy varovaly Sýrii, aby dodržovala příměří. Pokud tak neučiní má očekávat jejich tvrdé kroky.

Mezinárodní skupina Přátelé Sýrie, kterou tvoří několik desítek arabských a západních států, ve čtvrtek varovala režim syrského prezidenta Bašára Asada, že pokud nebude dodržovat příměří, může očekávat další tvrdá opatření. Informuje o tom agentura AFP.

Přátelé Sýrie se sešli tentokrát v Paříži. Jednání se zúčastnili mimo jiné i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nebo její francouzský protějšek Alain Juppé.

Politici obvinili syrskou vládu, že porušuje příměří, které dohodl společný vyslanec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan. Klid zbraní je součástí jeho šestibodového mírového plánu. Na jeho uplatňovaní dohlíží pozorovatelská mise, kterou do Sýrie vyslala Rada bezpečnosti OSN.

ČTĚTE TAKÉ:

Krvavé boje v Sýrii pokračují

Asadův režim si ale příměří vysvětluje po svém – boje s povstalci pokračují. Proto Přátelé Sýrie pohrozili dalšími mezinárodními opatřeními. Clintonová upřesnila, že by to mohlo zahrnovat "cestovní a finanční sankce nebo zbrojní embargo".

Americká ministryně také varovala, že Turecko – člen Severoatlantické aliance – by mohlo reagovat na syrské ostřelování na společné hranici.

I když se pařížského jednání zúčastnila řada zástupců zemí  četně Německa, Francie, Velké Británie a dalších zemí EU, USA, Kuvajtu nebo Spojených arabských emirátů, část velmocí nepřijela. Jedním z nich bylo i Rusko, stálý člen Rady bezpečnosti OSN.

V Sýrii od neděle působí osm pozorovatelů OSN, kteří potvrzují, že se armáda i přes příměří platné od minulého čtvrtka nestáhla z měst a nadále útočí proti povstalcům. Pokračující ostřelování a boje jsou hlášeny zejména ze západosyrského Homsu, který je baštou povstalců.

Povstání sunnitů proti režimu šíitského prezidenta Bašára Asada vypuklo před třinácti měsíci. Za tu dobu si podle OSN vyžádalo více než 9000 obětí. Syrská observatoř pro lidská práva, opoziční organizace se sídlem v Londýně, uvádí až 11 000 mrtvých.

klab, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz