Zpravodajství

O víkendu se konečně ohřejeme! Bude až 27 stupňů

Počasí slibuje ke konci týdne přímo letní teploty. Víkend bude slunečný a rtuť teploměru vyšplhá až ke 27 stupňům Celsia.

Počasí v příštích dnech nás začne připravovat na léto, slibuje totiž vysoké teploty, které se vyšplhají až ke 27 stupňům Celsia. Navíc vám nemusí být líto, pokud máte až do pátku pracovní povinnosti, vysoké teploty si užijeme hlavně v sobotu.

Podle stránek Českého hydrometeorologického ústavu byste neměli do středy zapomenout na deštníky. Před parnými dny zemi ještě svlaží občasný déšť nebo bouřka. Teploty se začnou zvyšovat od čtvrtka.

Pondělí 23.4.

Dnes bude obloha polojasná a počítat musíme i s ojedinělými přeháňkami. Teploty se budou pohybovat mezi 12 až 16 stupni Celsia.

Úterý 24. 4.


Na úterý si připravte deštníky. Zpočátku bude na Moravě a ve Slezsku polojasno, ale Česko zkropí déšť nebo přeháňky, dočkat se ale můžeme i bouřek. Teploty ale klesat nebudou, zůstanou v rozmezí 15 až 19 stupňů Celsia.


Středa 25.4.

"Už od středy sem začne proudit příliv teplého a suchého vzduchu od jihu a počasí bude mít až středomořský charakter. Nejtepleji bude o víkendu. Další týden se o několik stupňů ochladí, ale stále bude převládat teplé počasí, které by mohlo vydržet až do svátku čarodějnic 30. dubna," uvedl Dvořák. Po ránu počítejte s mlhami. Přes den bude polojasno, místy až zataženo. Teploty mírně klesnou, rtuť teploměru se ale zastaví nejníže na 13 stupních, místy bude i 17 stupňů Celsia.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak jsou spolehlivé předpovědi počasí? Odpovídala meteoroložka

Čtvrtek 26. 4.


Ve čtvrtek se teploty začnou pomalu zvedat a připravovat nás na víkend. Přes oblačnost, která se místy objeví, se teploměry zahřejí na 19 – 23 stupňů Celsia.

Letní teploty přijdou už v pátek (27. – 29. 4)


Pátek a víkend nám dopřeje letní teploty. Konec dubna bude slunečný s denními teplotami kolem 22 – 27 stupňů Celsia. Místy se ale objeví i bouřky. Ani noční teploty nebudou nízké, místy překročí i 10 stupňů.

Odborníci varují - pozor na teplotní šok!

Dagmar Honsová z Meteopressu varuje před nadměrným sluněním po chladné zimě. Teplotní šok může negativně působit především na seniory a lidi s kožním onemocněním.

Přestože jarní slunce, modrá obloha a teploty, které se vyšplhají až k 27 °C, představují příjemnou vyhlídku, velký teplotní šok může některým lidem způsobit značné problémy. Pozor si musí dávat zejména senioři, kteří se změnám teplot hůře přizpůsobují, a lidé s rozsáhlými poruchami kůže. Těm může selhávat základní mechanismus vyrovnávající rozdíl teplot, a to pocení. Ke svému zdravotnímu stavu by měli přihlédnout i lidé s hormonálními poruchami a kardiaci.

Dejte si pozor na spálenou kůži a klíšťata!

Všichni bez rozdílu by si pak měli dávat pozor na ostré jarní slunce, které, přestože je konec dubna, může způsobit spáleniny. Před nadměrným opalováním po dlouhé a chladné zimě varují zejména onkologové, protože možné spálení může často vést k rakovině kůže. Při každém pobytu na slunci by se proto měli lidé namazat opalovacím krémem s UV filtrem proti UVA a UVB záření. Důležité je zvolit také vhodný filtr, lidé s nízkým fototypem či lidé s kožními problémy či onemocněními by měli používat vyšší stupeň. Vhodné je i pravidelné užívání betakarotenu, a to buď ve formě kapslí či skrze potraviny, jako jsou mrkev, rajčata, jahody, meruňky, špenát, ale i hrách a petrželová nať.

Melanom, který způsobuje rakovinu kůže, se podle odborníků může vytvořit především u mladých lidí a dětí. Neměly by se podceňovat změny na kůži či jiné varovné příznaky. Lidé by rovněž měli nosit pokrývky. Na všechny věkové skupiny pak v teplých jarních dnech číhá nebezpečí v podobě klíšťat. S vyšší teplotou totiž roste aktivita těchto možných přenašečů klíšťové encefalitidy a boreliózy.

klab, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz