Zpravodajství

O osudu vlády se rozhodne už v pátek. Nečas požádá Sněmovnu o důvěru

O osudu vlády se rozhodne už v pátek. Nečas požádá Sněmovnu o důvěru
Zdroj: Mediafax

Karolina Peake už může přestat s přetahováním poslanců. Dosavadních devět, kteří za ní stojí, bude vládě stačit. Premiér Nečas si to ale chce naostro ověřit tím, že požádá sněmovnu o důvěru. Předběhne tak ČSSD, která chtěla vyvolat hlasování o nedůvěře.

O osudu Nečasova kabinetu rozhodne v pátek devět bývalých "véčkařů", které pod sebe přetáhla své bývalé straně Karolína Peake. Premiér chce požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. Zprvu to přitom vypadalo, že reálnější budou předčasné volby.
 

Karolína Peake totiž dostala od premiéra Petra Nečase (ODS) po odchodu z Věcí veřejných podmínku, že k pokračování vlády musí založit nový poslanecký klub. K tomu potřebovala 10 poslanců. Peake se ale nejprve podařilo sehnat jen osm zákonodárců pod svá křídla a s vládou to tak podle všeho nevypadalo dobře.

Před pondělním polednem však Peake vystoupila s prohlášením, které velmi zásadně změnilo situaci. Podle svých slov disponuje dostatkem poslanců, aby zajistila bezpečnou podporu vládě Petra Nečase (ODS). Na její stranu se přiklonil i Milan Šťovíček. "V tuto chvíli mohu konstatovat, že vedle mne a kolegů, kteří se odhodlali k užší spolupráci, je připraven stvrdit podporu vládě i Milan Šťovíček. A jsem si jista, že nezůstane osamocen. Bezpečná podpora vládě je tak zajištěna," uvedla Peake ve svém prohlášení.
 

I z jiných náznaků se zdá, že vláda nakonec bude pokračovat, přestože Karolína Peake nesehnala deset poslanců a nemůže proto založit poslanecký klub. ODS jí jde totiž v ústrety. Naznačil to alespoň šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, když před pondělním jednáním výkoné rady strany uvedl, že ODS může od podmínky "Peake musí sestavit klub" couvnout. "Pan premiér má v ODS nejsilnější hlas, ale určitě to není hlas jediný. Na výkonné radě se budeme o této podmínce bavit," uvedl Stanjura.

Podívejte se na reportáž o aktuální situaci na české politické scéně:

PSALI JSME:

Koalice se rozpadne v pátek. To, co dříve slíbila, ale chce v parlamentu stále prosadit

Šťovíček je zatím devátým poslancem na straně Karolíny Peake. Minulý týden sice složil funkci místopředsedy VV, prohlašoval ale, že dál zůstává řadovým členem strany. Desátým poslancem, kterého by vicepremiérka potřebovala pro založení poslaneckého klubu, který po ní chce premiér Nečas, by měl být bývalý člen ODS Michal Doktor. Ten ale dohodu zatím nepotvrdil a v pátek se k nové platformě navíc vyjádřil odmítavě.

Po nedělním večerním jednání mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS), předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a předsedou VV Radkem Johnem, na kterém se zástupci stran dohodli na ukončení koaliční smlouvy k 27. dubnu, však zástupce TOP 09 Petr Gazdík uvedl, že k pokračování vlády stačí podpora dostatečného počtu poslanců. Podle Gazdíka není podmínkou vytvořit nový poslanecký klub.

ČTĚTE TAKÉ:

John: Věci veřejné jsou připravené přejít do opozice

O tom, že by vláda fungovala zároveň i na podpoře poslanců Věcí veřejných na bázi jakési "čtyřkoalice“ nechce Gazdík ani slyšet. "Žádná čtyřkoalice, nic takového netvoříme. Pakliže se ve Sněmovně nenajde stabilní většina s lidmi kolem Karolíny Peake, nemá pokračování vlády smysl," řekl v pondělí Gazdík portálu.

Koalice ODS, TOP 09 a VV končí

Na nedělním zasedání v Kramářově vile se představitelé vládních stran domluvili, že sice končí koaliční spolupráci, ale jejich strany budou nadále pokračovat v podpoře všech vládních návrhů, které byly odsouhlaseny vládou do 11. dubna. "Jednání v Kramářově vile bylo o rozvodu společné koalice. Bude-li existovat Poslanecká sněmovna a nebudou předčasné volby, budou strany, které dosud byly v koalici, hlasovat o dosud dohodnutých věcech," řekl po jednání místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

ČTĚTE TAKÉ:

Kateřina Klasnová (VV) rezignovala na funkci místopředsedkyně sněmovny

Je otázkou, jak se k celé situaci postaví premiér Nečas. Pokud bude trvat na vytvoření nového poslaneckého klubu kolem Karolíny Peake, vláda pravděpodobně skončí a budou předčasné volby. Karolína Peake totiž zatím podle všeho nemá deset poslanců, se kterými by mohla vytvořit poslanecký klub.

tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz