Zpravodajství

VV urychlily odchod z vlády. A vyhrožují, že ji nebudou podporovat

VV urychlily odchod z vlády. A vyhrožují, že ji nebudou podporovat
Zdroj: Mediafax

Grémium strany Věci veřejné se v pondělí dohodlo, že koaliční smlouvu vypoví již k úterý, řekl předseda strany Radek John. Strana vstoupí do konstruktivní opozice, nebude ovšem automaticky souhlasit se vším, co již schválila vláda.

O tom, zda budou Věci veřejné hlasovat v pátek o důvěře vládě, se poradí až na úterním poslaneckém klubu. "Zítra to budeme řešit na dopoledním jednání," vysvětlil John.
 

Strana tak nepřijala podmínky, které navrhli zástupci ODS a TOP 09. "Koaliční smlouvu porušil sám premiér Petr Nečas verbováním přeběhlíků poslaneckého klubu Věcí veřejných a vůlí postavit na nich fungování vlády," vysvětlil předseda John.
 

Premiér Nečas to vidí přesně obráceně. "Předseda strany Věci veřejné Radek John nedodržel nedělní dohodu předsedů ODS, TOP 09 a VV. Věci veřejné dnes jednostranně vypověděly koaliční smlouvu, tudíž ji ODS a TOP 09 považuje za vypovězenou," řekl Nečas. "Ruším proto úterní jednání K9, protože smlouva je ze strany Věci veřejných vypovězena. V jednání K9 nevidí ODS a TOP 09 již žádný smysl," dodal předseda vlády.

ČTĚTE TAKÉ:
Kateřina Klasnová (VV) rezignovala na funkci místopředsedkyně Sněmovny

 

Proto podle něj nebudou automaticky poslanci hlasovat pro všechny zákony, které vláda již schválila, protože jsou kompromisem mezi jednotlivými koaličními pohledy. Teď podle grémia nemusí zbytek vlády kompromis jako celek dodržet. "My jsme prosazovali bod mezigenerační solidarity," vysvětlil na příkladu John.
 

Věci veřejné chtějí v budoucnu navrhnout zákon o majetkových přiznáních, podpoří také zrušení anonymních akcií.

PSALI JSME:
John: Věci veřejné jsou připravené přejít do opozice

 

Podle koaličního návrhu mělo současné vládní uskupení zaniknout v pátek a všechny zákony, které vláda schválila do 11. dubna, měli podpořit i všichni poslanci rozpadající se koalice.
 

V úterý se formálně sejde trojkoalice ve formátu K9, aby v souladu s koaliční smlouvou oficiálně ukončila koaliční spolupráci mezi ODS, TOP 09 a VV.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz