Zpravodajství

KOMENTÁŘ: Nečasův kabinet přežije, koalice se bojí předčasných voleb

KOMENTÁŘ: Nečasův kabinet přežije, koalice se bojí předčasných voleb
Zdroj: Mediafax

Vláda premiéra Petra Nečase se netěší v současné době příliš velké popularitě. Podle mnoha průzkumů ji drtivá většina občanů nedůvěřuje. A to hraje do karet sociálním demokratům a komunistům.

Vláda premiéra Petra Nečase "baví“ voliče v různých intervalech svými skandály. Krize uvnitř strany Věci veřejné má dokonce za následek konec dosavadní koalice ve složení ODS, TOP 09 a VV. Věci veřejné se pomalu rozpadají a ztrácí na mapě Poslanecké sněmovny vliv. Poslanecký klub opustila nezanedbatelná část poslanců do nově vznikající platformy Karolíny Peake, jedné z dřívějších vrcholných představitelek Věcí veřejných, a strana Radka Johna tak oznámila odchod do "konstruktivní“ opozice.

Podle dohody bývalých koaličních partnerů mají VV podporovat ve Sněmovně svými hlasy reformy, které vláda schválila do 11. dubna. Předseda VV Radek John ovšem později prohlásil, že jeho strana nebude podporovat všechny vládní reformy. Za tím se dá ovšem tušit jasný úmysl. Véčkaři se kvůli svým skandálům potýkají s minimální podporou veřejnosti s v současnosti jsou pro mnoho lidí zcela nevolitelní. Odchod do opozice a hlasitá kritika Nečasovy nepopulární vlády se zdá pro Věci veřejné jako jedna z nejlepších cest, jak znovu získat ztracené volební preference.

PSALI JSME:

VV urychlily odchod z vlády. A vyhrožují, že ji nebudou podporovat

Otázka předčasných voleb, o kterých se v posledních týdnech často mluví, je také relativně komická. Strany, které se účastnily vlády premiéra Petra Nečase, se svými reformami a skandály veřejnosti velmi znelíbily, a pokud by se volby do Sněmovny měly konat v často proklamovaném červenci, ODS, TOP 09 i VV by skončily velmi neslavně. Podle některých předvolebních průzkumů by tradičně nejsilnější pravicová strana – ODS – skončila ve volbách až třetí. Předstihly by jí jak sociální demokraté, tak komunisté.

PSALI JSME:

Vládu neohrozíme a musíme zabránit výhře ČSSD ve volbách, říká John

Nutnost reforem v České republice je asi každému jasná. Velmi nešťastný je ovšem způsob, jakým je vláda provádí a především komunikuje na veřejnost. Občané České republiky často nechápou, co se za prováděnou reformou skrývá a vnímají jen klesající příjmy a stoupající ceny v mnoha odvětvích. Když se k tomu připočtou skandály členů vlády, tak kabinet premiéra Petra Nečase prostě důvěru veřejnosti mít nikdy nemůže.

Vláda současnou krizi podle všeho přežije. TOP 09 má ve Sněmovně 41 mandátů a ODS 51. Dohromady to dává 92 křesel, což znamená, že Nečas potřebuje po konci spolupráce s VV nutně sehnat minimálně 9 poslanců k zajištění většiny 101 hlasů. Nově vznikající politická platforma Karolíny Peake mu je pravděpodobně dodá.

PSALI JSME:

Důvěra ve vládu dále upadá, věří jí šestina lidí

Bývalá místopředsedkyně VV a současná vicepremiérka po svém vystoupení ze strany Víta Bárty a Radka Johna začala shánět poslance, kteří by opustili řady VV a nadále podporovali Nečasův kabinet při jeho vládě. Premiér dal Karolíně Peake nejprve podmínku, aby založila poslanecký klub s deseti členy (to je minimální počet poslanců pro založení klubu) – premiér nechtěl stavět podporu vlády na těsné většině 101 hlasů. Postupem času se ukázalo, že Peake sežene jen asi 9 poslanců, což by vládě zaručilo podporu celkem 101 poslanců. Podporu vládě slubují i nezařazení poslanci Pavel Bém, Michal Doktor (oba dříve ODS) a u některých hlasování se dá počítat i s avizovanou podporou poslanců za VV.

Podívejte se na pondělní reportáž o situaci ve Sněmovně:

Premiér Nečas sice v posledních dnech často mluvil o tom, že předčasných voleb se nebojí a nemá problém rozpustit Sněmovnu, ale nyní to stále více vypadá, že mu většina 103 poslanců spolu s občasnou podporou véčkařů v opozici bude stačit. Naplno by se to mělo ukázat v pátek, kdy vláda Petra Nečase požádá ve Sněmovně o důvěru.

PSALI JSME:

Nečas má jen těsnou většinu. Dva poslance vyšetřuje policie

Z celé situace se mohou radovat sociální demokraté a komunisté, kterým stačí být neustále ve střehu a hlasitě kritizovat kroky nepopulární reformní vlády. I to by jim pravděpodobně mělo stačit k hladkému vítězství nad pravicovými partajemi v dalších volbách. Otázka je, kam by zemi přivedla koalice ČSSD a KSČM, která by ráda prosazovala sociální politiku a pravděpodobně by se nebála většího zadlužování České republiky.

PSALI JSME:

O osudu vlády se rozhodne už v pátek. Nečas požádá Sněmovnu o důvěru

Občan České republiky je tak vystaven zásadní otázce – koho vlastně volit?

tn.cz/ Štěpán Hrubý
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz