Zpravodajství

Zelení protestovali před Sněmovnou, bojují proti znečištění ovzduší

Zelení protestovali před Sněmovnou, bojují proti znečištění ovzduší
Zdroj: oficiální zdroj

Vládní krize by neměla odvádět pozornost od projednávání zákona o ochraně ovzduší, který v podobě schválené sněmovnou může znamenat zhoršení kvality ovzduší na mnoha místech republiky. Při úterním protestu před Poslaneckou sněmovnou to řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška.

"Ta vládní krize by neměla zastínit fakt, že se na této schůzi sněmovny bude hlasovat o novele zákona o ovzduší, která se sem vrací ze Senátu, a to podle nás s nedostatečnými pozměňovacími návrhy. V té finální verzi je to nastaveno tak, že ti největší znečišťovatelé budou v brzké době zcela osvobozeni od poplatků za znečištění, které byly dříve příjmem státu a ze kterých se financovaly moderní technologie a opatření na ochranu ovzduší," řekl před sněmovnou Liška.

Podle něj by přijetí zákona znamenalo krok, jenž zhorší kvalitu života lidí, kteří žijí nejen v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Cílem Strany zelených je proto vrácení novely zpět do legislativního procesu tak, aby bylo možné vrátit se zpět k vládnímu návrhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Wagnerová bude kandidovat do senátu za Zelené! Vše posvětili na konferenci

Novela zákona o ochraně ovzduší totiž při své cestě legislativním procesem poměrně zásadně změnila svou podobu. Oproti vládní předloze sněmovna přijala rozsáhlý pozměňovací návrh, který se ale nelíbil Senátu, a do sněmovny tak poslal v pořadí třetí verzi normy.

"Ten vládní návrh byl nejlepší, ten senátní je horší, ale napravuje alespoň mírně to, co přišlo ze sněmovny. Ten sněmovní návrh je opravdu ostudný," zhodnotil návrhy Liška.
Vládní návrh kromě zachování poplatků podle šéfa zelených také zavádí řadu změn, které umožní modernizaci zastaralých technologií, jež přispívají k tomu, že v krizových oblastech je například vyšší nemocnost.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas dostal ultimátum kvůli zelené naftě. Agrární komora hrozí silnými protesty

Příznivci Strany zelených se proto v úterý shromáždili před vchodem do sněmovny, kde poslance na rizika zákona upozorňovali. Zákonodárcům také rozdávali roušky, prý k "ochraně jejich dýchacích cest" před znečištěným ovzduším v zemi.

Zelení se před sněmovnou potkali také s aktivisty z Pražského fóra a Inventury demokracie, kteří přišli před jednáním dolní komory vyjádřit své znechucení nad chováním politiků. Veřejnosti rozdávali letáky s varováním, že se nachází "v oblasti se zvýšenou koncentrací sociálně patologického chování", a sáčky na zvracení, prý v případě, že by se lidem udělalo z politiků nevolno.

tn.cz / mediafax / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz