Zpravodajství

Vláda může skončit i když dostane v pátek důvěru, připouští Nečas

Vláda může skončit i když dostane v pátek důvěru, připouští Nečas
Zdroj: Mediafax

Vláda požádala sněmovnu o důvěru, hlasovat se bude v pátek od 10 hodin dopoledne. Premiér Nečas připustil možnost konání předčasných voleb i v případě, že jeho kabinet důvěru dostane.

Poslanci rozhodnou v pátek svým hlasováním o osudu vlády premiéra Petra Nečase. "Mimořádná 39. schůze bude zahájena 27. dubna v 10 hodin," uvádějí webové stránky Poslanecké sněmovny. Na program mimořádné schůze je zařazený jediný bod: žádost vlády České republiky o vyslovení důvěry.

Pokud vládu nepodpoří dostatek poslanců, zvolí premiér Petr Nečas (ODS) raději scénář předčasných voleb. Předseda vlády to ve středu uvedl na dotaz agentury Mediafax s tím, že má stanovenou spodní hranici poslanecké podpory, ale zveřejnit ji odmítl. "Mám spodní hranici. Nevidím jeden jediný důvod, proč ji říkat, protože jsem přesvědčen, že to hlasování dopadne pozitivně," prohlásil Nečas.

K rozpuštění sněmovny a předčasným volbám by premiér přikročil, kdyby jeho kabinet získal "nevládnutelnou většinu". Nečas se také nechal slyšet, že pokud vláda v hlasování důvěru nezíská, schválí se urychleně ve druhém a třetím čtení volební zákon k přímé volbě prezidenta a nejpozději 3. května by se sněmovna rozpustila. Poté by prezident vypsal termín předčasných voleb, které se z ústavy musí konat do 60 dnů od rozpuštění dolní komory.
 

PSALI JSME:

Poslanci nebudou pracovat, dokud vláda nezíská důvěru. Zároveň se chystají na předčasné volby
 

Při úterním procedurálním hlasování, kterým sněmovna přerušila svoji schůzi do 2. května, zvedlo pro návrh ruku jen 100 poslanců. Takový počet by vládě sice mohl získat důvěru, ale nestačil by na přehlasování zákonů vetovaných prezidentem nebo vrácených ze Senátu s levicovou většinou.
 

"Včera to bylo 100, protože ministři, pan Schwarzenberg a Heger (oba TOP 09), nebyli přítomni v České republice," zmínil Nečas s tím, že tyto dva hlasy by vládu jistě podpořily.
 

Nečasův kabinet schválil usnesení, kterým žádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Premiéra pak pověřil, aby žádost předal předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové (ODS).
 

Vláda se ve středu sešla poprvé od vypovězení koaliční spolupráce stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Nově se kabinet má opírat o podporu vznikající platformy sdružené okolo vicepremiérky Karolíny Peake, která z VV minulý týden vystoupila.

PSALI JSME:

KOMENTÁŘ: Nečasův kabinet přežije, koalice se bojí předčasných voleb
 

ODS má ve sněmovně 51 poslanců a Pavla Béma s přerušeným členstvím, TOP 09 dalších 41 zákonodárců. Platforma Karolíny Peake přímo sdružuje osm poslanců, podporu vládě ale přislíbili i další členové dolní komory.
 

Premiér Nečas původně chtěl, aby vicepremiérka ve sněmovně vytvořila vlastní poslanecký klub minimálně s deseti členy, nakonec od této podmínky ale výkonná rada ODS upustila.
 

Předseda vlády uvedl také, že nová koaliční smlouva může být dojednaná ještě před hlasováním o důvěře vládě. A připojil i to, že mu bude stačit slovo poslanců podporujících jeho kabinet, obejde se bez jejich podpisů například pod programovým prohlášením vlády. Původně si jako podmínku přitom kladl institucionální spolupráci a obával se "podpory několika volných radikálů".

fim / hru, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz