Zpravodajství

Prezident Klaus uctil památku padlých a jmenoval nové generály

Prezident Klaus uctil památku padlých a jmenoval nové generály
Zdroj: Mediafax

Prezident Klaus oslavil 67. výročí konce 2. světové války uctěním památky padlých vojáků. Ke hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově položil květiny. Jmenoval i nové generály.

Prezidenta doprovodili na slavnostní pietní akt předseda Senátu Miroslav Štěch (ČSSD), šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS), premiér Petr Nečas (ODS), kardinál Dominik Duka, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Všichni se hrobu rovněž poklonili a položili u něj věnce, poté následovala minuta ticha za padlé vojáky.

Klaus při pietním aktu propůjčil také vybraným vojenským jednotkám čestné vojenské prapory. Položení věnce předcházelo čestné hlášení velitele vojenské jednotky, po kterém následovala čestná přehlídka vojenských oddílů s českými vojenskými prapory. Vítkovem zazněla také státní hymna.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus podepsal zákon proti klamání zákazníků

Češi si v úterý připomínají 67. výročí konce 2. světové války a státní svátek Den vítězství. Po šesti letech urputných bojů přesně 8. května 1945 kapitulovalo nacistické Německo a skončila válka v Evropě.

Památník na Vítkově byl vybudován s cílem uctít památku českých legionářů a českého odboje. V památníku jsou uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a z dukelské operace.

Česko má 29 nových generálů

Při příležitosti státního svátku Dne vítězství jmenoval v úterý prezident Václav Klaus nové generály Armády ČR (AČR) a Vězeňské služby ČR. Informoval o tom ředitel tiskového odboru Pražského hradu Radim Ochvat.

Do hodnosti generálporučíka jmenoval prezident generálmajora Petra Pavla, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR.

Brigádního generála a zároveň ředitele sekce podpory Mezinárodního vojenského štábu Velitelství NATO Brusel Jaroslava Kociána jmenoval Klaus do hodnosti generálmajora.

Do hodnosti brigádního generála prezident republiky jmenoval plukovníka gšt. Františka Mičánka, ředitele sekce plánování sil ministerstva obrany.

Novým brigádním generálem jmenoval prezident plukovníka Jiřího Treglera, generálního ředitele Vězeňské služby ČR.

tn.cz / mediafax / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz