Zpravodajství

Univerzální lék na chřipku? Vědci mu jsou na stopě

Zdá se, že vědci už brzo vyvinou univerzální očkování proti chřipce. K objevu přispěl poznatek, že protilátky použité k očkování proti prasečí chřipce, chrání i před dalšími typy této nemoci.

Kanadští lékaři získali další vodítka, která mohou napomoct k vytvoření univerzální vakcíny proti chřipce. Informuje o tom ve středu agentura AFP.

Z jejich výzkumu vyplývá, že protilátky použité k očkování proti prasečí chřipce A(H1N1) chrání i před několika dalšími typy chřipky, například před ptačí chřipkou (H5N1).

Každý virus má na svém povrchu bílkovinu zvanou hemaglutinin. Protilátky použité v běžných vakcínách se vážou na její vrchní část, která se ale velmi často mění. Proto se také každý rok musí vytvářet nová vakcína.

ČTĚTE TAKÉ:

Dárcovství orgánů je minulostí? V laboratořích pěstují i uši!

Protilátky použité ve vakcíně proti prasečí chřipce se ale vážou na její spodní část, která se nemění tak často. Fungují tedy na více kmenů chřipky, protože všechny mají tuto část stejnou.

Minulý rok američtí vědci publikovali studii zkoumající pacienty nakažené prasečí chřipkou v roce 2010. Z ní vyplynulo, že se po prodělané nemoci v tělech pacientů objevily protilátky účinné proti dalším kmenům chřipky.

Obě dvě studie vlévají naději do žil vakcinologů.

Prasečí chřipka se poprvé objevila v Mexiku v roce 2009 a rozšířila se do mnoha zemí na celém světě. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli tomu vyhlásila první chřipkovou pandemii 21. století.

Prasečí chřipka napadala především mladé lidi a těhotné ženy na rozdíl od sezónní, na kterou zpravidla trpí spíše starší osoby. Pandemie v roce 2009 zahubila 14 000 lidí po celém světě.

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz