Zpravodajství

Slovanská epopej je konečně k vidění v Praze

Veřejnost se dočkala. Konečně bude v Praze k vidění cyklus 20 obrazů Alfonse Muchy nazvaných Slovanská epopej. Pro návštěvníky se brány Veletržního paláce otevřou po několika odkladech ve čtvrtek.

Expozice obrazů se měla otevřít už před několika měsíci, zpoždění mají na svědomí technické úpravy výstavních prostor, instalace se navíc prodražila o 21 milionů korun.


Plátna inspirovaná slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů se vrací na místo, kde se v roce 1928 poprvé představila veřejnosti. Po druhé světové válce byly obrazy převezeny do Moravského Krumlova, kde byly vystaveny až do loňska.


Převoz obrazů do Prahy vyvolal mezi Prahou a Krumlovem ostré spory. Ty vypukly už v roce 2010, kdy se začalo balit prvních pět pláten. Obyvatelé Moravského Krumlova chtěli, aby epopej zůstala vystavená na moravskokrumlovském zámku. Situace se částečně zklidnila po komunálních volbách. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se sešel se starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou (TOP 09). Pro starostu byla prioritou oprava zámku a chtěl Prahu přemluvit, aby se plátna po plánované dvouleté výstavě v metropoli vrátila na Moravu.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha začíná rozbalovat stoletý dárek. Už visí tři plátna Slovanská epopeje!


Slovanská epopej je cyklus velkoformátových obrazů, ve kterých chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Jejich tvorba, která začala kolem roku 1910 v pronajaté části zámku na Zbirohu, trvala 18 let.
Mucha epopej po dokončení v roce 1928 věnoval městu Praze a veškerému československému obyvatelstvu s podmínkou, že obrazy budou zveřejněny a důstojně umístěny. Tato podmínka nebyla dosud splněna.


Za vstupenku zaplatí návštěvníci 180 korun. Veřejnost si může plátna prohlédnout vždy od 10 do 18 hodin od úterý do neděle.
 

muf s příspěním Silvie Škábové, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz