Maturitní test z matematiky v obtížnější variantě vyřešilo na výbornou šest procent studentů, řekl v sobotu šéf Cermatu Pavel Zelený.
Obtížnost testu vyvolala velkou bouři mezi studenty. Cermat jako organizátor státních maturit na nátlak maturantů v uplynulých dnech porovnával loňskou obtížnost testů s letošní. O případném přehodnocení výsledků má podle informací Mediafaxu rozhodnout už v sobotu.
"Jedna z harmonizačních variant počítá s tím, že výlučnost studentů, kteří test zvládli excelentně, zůstane zachována. Je to princip, na kterém budu trvat," uvedl Zelený. Naznačil tak, že počet jedničkářů by se už nemusel měnit.
"Není to tak, že to jednička je dávaná jen za všechny správně vyřešené úlohy. Studenti můžou 2,5 úlohy vynechat a stále jsou hodnocení jako výborní," prozradil šéf Cermatu. Ředitel elitního pražského gymnázia PORG Václav Klaus mladší přitom tento týden uvedl, že náročnější test z matematiky by na jedničku napsal jenom Pánbůh.
Maturanti v testu z matematiky řešili 23 úloh, na které měli dvouhodinový časový limit. Tuto kombinaci kromě samotných studentů kritizovali i zástupci škol a další odborníci. Podle nich mělo být na test buď víc času, nebo tu mělo být méně úloh. Kritika mířila i na sestavení úloh, které byly méně obvyklé a sestavené tak, že několik obtížnějších bylo na začátku.
ČTĚTE TAKÉ:
Maturita z matematiky byla příliš náročná, přiznal šéf Cermatu. VYZKOUŠEJTE SI JI
"Test byl vhodný pro 60 procent maturantů," oponoval Zelený a dodal: "Znamená to, že tito studenti nejen že stihli řešit všechny úlohy, ale navíc je řešili dobře." Zbývajících dvě pětiny maturantů, kteří si zvolili těžší verzi, měli s jejím řešením problémy. Neznamená to ale, že by všichni propadli. "Je to násobně méně než 40 procent. Jestli je to do deseti procent, to vám ale v tuto chvíli neřeknu," uzavřel Zelený.
Vybranou harmonizační variantu chce Cermat zveřejnit až v pondělí, výsledky samotných testů pak ve středu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz