Zpravodajství

Obchodníci jsou nepoučitelní. Inspekce našla další závadné potraviny

Čeští obchodníci si z kontrol potravinářské inspekce zřejmě nic nedělají. V obchodech znovu našla 43 závadných výrobků. Nejčastěji prodejci manipulují s datem použitelnosti a minimální trvanlivosti.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila dalších 43 výrobků, u kterých prodejci klamali spotřebitele. Mezi nejčastější pochybení patří manipulace s datem použitelnosti a minimální trvanlivostí, řekl v úterý Mediafaxu mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce odhalila pochybení u desítek potravin během dvou týdnů. "Prohřešky u doby minimální trvanlivosti a data použitelnosti se objevují zejména u sortimentů krájených sýrů a uzenářských výrobků, kde je povinnost potravinu prodat do 24 hodin od nakrájení," uvedl Kopřiva s tím, že spotřebitel má jistotu čerstvosti hlavně tehdy, pokud si nechá zboží nakrájet přímo při nákupu.


Potraviny označené "spotřebujte do", se po vyznačeném datu nesmí prodávat. Pokud je však na obalu potravinového výrobku uvedeno datum "minimální trvanlivost", lze tyto potraviny prodávat i po uplynutí data. Musí být však na nich vyznačeno, že jde o potravinu s prošlou minimální trvanlivostí.

ČTĚTE TAKÉ:

Plesnivé potraviny zaplavily Česko. Hrozí z nich vážné nemoci!

Inspektoři dále zaznamenali ve zvýšené míře zboží s klamavě označenou zemí původu. SZPI zaevidovala také nepravdivé údaje o hmotnosti potraviny nebo jejím obsahu, který neodpovídal tomu, co výrobek deklaroval.

Pochybení zjistili inspektoři v jihlavském a pražském Tescu, v ústeckém Kauflandu, v prodejnách v Lomnici nad Popelkou, v obci Všeň, v Červené vodě, Věžkách, Novém Bydžově, Doloplazech, ale také v obchodech ESO-LAND v Liberci a Blansku a v prodejnách Jednota v obci Karle, v Úsově, ve Valticích a také v Penny Marketu v Hanušovicích a Hrušce ve Smržovicích.

Převážně prodejci klamali u uzenin, ale v několika případech i u ovoce, zeleniny a také sladkostí.

 

 

 

Našli jste v nějakém obchodě plesnivé či jinak závadné potraviny? Napište nám o tom na zpravy@nova.cz nebo volejte na telefonní číslo 606090909.

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz