Zpravodajství

České prvenství: rakovina ledvin. Jak se jí vyvarovat?

Každý rok na rakovinu ledvin zemře v České republice okolo 1000 nemocných, což je nejvyšší číslo z celé Evropy. Dnes je šestnáctý ročník celostátní sbírky Český den proti rakovině na téma Nádorová onemocnění ledvin.

Světová zdravotnická organizace (WHO) sestavila statistiku úmrtnosti nemocných nádorovým onemocněním. Vyplývá z ní, že ročně na nádorové onemocnění celosvětově zemře téměř 8 000 000 lidí, v Evropě se pak úmrtnost pohybuje okolo 1 750 000 úmrtí ročně. Ani Česká republika na tom není zrovna nejlépe. Ročně si připisuje okolo 30 000 úmrtí zaviněných onkologickým onemocněním.

Nádorová onemocnění v České republice

V roce 2010 bylo v České republice ošetřeno více než 275 000 pacientů s nádorovým onemocněním. Do statistiky byli započítáni pacienti se zhoubným i nezhoubným nádorem. Česká republika si udržuje smutné evropské prvenství ve výskytu onkologického onemocnění ledvin a tlustého střeva, každým rokem se počet onkologických pacientů zvyšuje. Nyní jsou nádory druhou nejčastější příčinou úmrtí.

Rakovina ledvin

Rakovina ledvin je zhoubný nádor, který vzniká zmnožením ledvinových buněk a objevuje se nejčastěji u lidí starších čtyřiceti let. Nádor se většinou nalézá přímo v ledvině, avšak v pokročilejším stádiu se mohou objevit metastázy i v jejím okolí. V roce 2010 zemřelo na rakovinu ledvin celkem 1123 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina: přehled potravin, které pomáhají v prevenci

Rakovina prsu: podívejte se na unikátní samovyšetřovací metodu

Rakovina prsu – tyto ženy ji porazily

Jak předcházet rakovině

Jako u každého onemocnění, i rakovina ledvin má své rizikové faktory, které množení zhoubných buněk podporují. Mezi nejčastější faktory patří obezita, vysoký krevní tlak, kouření, zvýšený příjem alkoholických nápojů, genetický předpoklad, nezdravé jídlo, nedostatečná fyzická aktivita, toxické látky a dlouhodobá dialýza. Z uvedeného výčtu vyplývá, že řadě rizik můžeme sami předejít úpravou svého životního stylu. Obzvlášť opatrní by měli být muži, neboť se u nich rakovina ledvin vyskytuje dvakrát častěji než u žen.

Nepodceňujte příznaky rakoviny ledvin

V počáteční fázi si můžeme příznaky rakoviny ledvin plést s jinými, méně závažnějšími, onemocněními. Je proto důležité dbát na časnou prevenci a kontrolu praktickým lékařem, zejména pokud spadáte do rizikové věkové kategorie (nad 40 let) a patříte do rizikové skupiny (např. obézní kuřák). Mezi nejčastější příznaky patří slabost, únava, nechutenství, krev v moči, bolest zad a boku, úbytek váhy a zvýšená teplota.

Udělejte si čas na důležitá vyšetření

Při objevení jakýchkoliv příznaků je třeba okamžitě vyhledat konzultaci s praktickým lékařem. Rakovina se na prvním místě zjišťuje vaší anamnézou, odběrem krve, moči a vyšetřením břicha. Při jakémkoliv výsledku byste se měli zúčastnit ještě kontrolního vyšetření, kterým lze potvrdit nebo vyvrátit přítomnost nádorového bujení. V první řadě vás čeká sonografie (ultrazvuk) a CT. Často se také provádí 24 hodinový sběr moči, který ukáže funkčnost ledvin. Stoprocentní jistotu ovšem získáte až biopsií ledvin, která je prováděná v celkové či lokální anestézii.

Nenechávejte nic na poslední chvíli


Včasné zjištění rakovinového bujení může výrazným způsobem zvýšit šance na celkové uzdravení. Každá léčba je individuální, záleží nejen na rozšíření metastáz, ale také na zdravotním stavu pacienta a jeho věku. Nejčastěji se provádí chirurgické odstranění postižené ledviny i s okolní tkání,.jestliže je napadena pouze jedna ledvina, druhá by měla fungovat bez větších potíží. V případě odebrání obou ledvin je jedinou další možností transplantace, či dlouhodobá dialýza. Chemoterapie ani ozařování se při nádorovém onemocnění ledvin téměř nepoužívá. Místo toho se lékaři přiklánějí více k biologické terapii, která dokáže nádorové buňky zničit. Naštěstí dnes existuje spousta léků, které bujení zmírní, či dokonce zcela zastaví.
 

tej
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz