Zpravodajství

Výbuch v Explosii, který zabil čtyři lidi, zavinila vadná odstředivka

Za výbuch, který loni zabil v pardubické Explosii zabil čtyři lidi, může podle interního vyšetřování podniku vadná odstředivka. Poslední slovo v případu bude mít ale policie.

Podle interního vyšetřování pardubické Explosie, ve které loni při výbuchu zemřeli čtyři lidé, způsobila tragédii vadná odstředivka. S předběžnými závěry vyšetřování byli seznámeni starostové okolních obcí. Firma starosty seznámila se závěry v úterý, kdy poprvé od zjištění poznatků zasedala bezpečnostní komise, jejímiž členy jsou kromě zástupců Explosie mimo jiné i starostové okolních obcí. Řekl to mluvčí Explosie Jiří Simandl.
 

"Nejde o oficiální stanovisko či závěrečnou zprávu, jen o předběžné závěry interního vyšetřování, které jsme prezentovali starostům. Pozůstalé a zaměstnance firmy jsme s našimi odhady seznámili v okamžiku, kdy jsme k závěrům došli," upřesnil Simandl. Směrodatné nyní bude, jak dopadne vyšetřování policejních orgánů, které stále pokračuje.
 

S největší pravděpodobností začala exploze v navažovně, kde byla vstupní chemikálie nitroester. Odtud se šířila detonace do mísírny.
 

ČTĚTE TAKÉ:
TICHO V CHEMIČCE! Policisté TAJÍ čtyři oběti výbuchu v Pardubicích!

 

Exploze otřásla areálem Explosie i celými Pardubicemi a okolím loni 20. dubna kolem sedmé hodiny ráno při výrobě důlní skalní trhaviny Perunit E. Výbuch bezprostředně usmrtil čtyři zaměstnance firmy a zcela zničil objekty navažovny a mísírny uvnitř ochranného valu. Doprovodné účinky výbuchu za ochranným valem zranily dalších šest zaměstnanců firmy.
 

Český báňský úřad (ČBÚ) již uložil letos v březnu pardubické firmě Explosia pokutu jeden milion korun za porušení předpisů. Pochybení mohlo být podle něj příčinou, kterou se ovšem zatím nepodařilo spolehlivě stanovit.
 

cob, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz