Zpravodajství

Vrak Concordie zvednou ze dna a vcelku s ním odplují

Experti na vyzdvihování vraků lodí představili plán na odstranění plavidla Costa Concordia od břehu italského ostrova Giglio. Vrak vyzvednou ze dna a vcelku ho dopraví do loděnice.

Komplikovaná akce bude podle stanice CNN zahájena během pár dní a měla by trvat až jeden rok.

Na vyzdvihnutí vraku se bude podílet americká společnost Titan Salvage a italská firma Micoperi. Kapitán Richard Habib, ředitel Titan Salvage, řekl, že jde o bezprecedentní operaci. "Není to nemožné. Je to celé možné. Věříme, že náš plán bude fungovat a operace bude úspěšná," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Vrak ztroskotané Concordie začnou vyzvedávat v květnu

Operace bude rozdělena na čtyři fáze. V první bude muset být vrak ležící pravobokem na mořském dně stabilizován. Dělníci také uzavřou trhliny na levoboku, který je nad mořskou hladinou.


Ve druhé fázi technici postaví u vraku plošinu, na kterou umístí dva jeřáby. Na levou stranu pak umístí šest obřích ocelových plováků a napustí je vodou.


Když budou jeřáby trup zvedat, tíha plováků by jim ho měla pomoci narovnat. Až bude vrak ležet vzpřímený, technici připevní další plováky na pravobok.


Nakonec dělníci vypumpují vodu ze zaplavených kajut. Rovněž z ocelových komor na levoboku vypustí vodu, aby se z nich staly skutečné plováky. Pak se s vrakem vydají do zatím nespecifikovaného přístavu. Tam bude trup rozřezán.


Zatím není jasné, kolik bude celá operace stát. Podle firmy Costa Cruises, vlastníka Concordie, by se částka měla pohybovat okolo 300 milionů dolarů (téměř šest miliard korun).


Costa Concordia ztroskotala v pátek 13. ledna v jižním Toskánsku. Luxusní, 290 metrů dlouhé plavidlo najelo na skalisko, které roztrhlo jeho bok pod čarou ponoru. Na palubě bylo přes 4200 lidí. U ostrova Giglio se Concordia převrátila na pravobok a částečně potopila. Při nehodě zahynulo 32 lidí.

 

tn.cz / mediafax / kos

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz