Zpravodajství

Nová odhalení v atentátu na Heydricha!

Česko si v neděli připomene výročí 70 let od útoku na Reinharda Heydricha. Televizi Nova se při této příležitosti podařilo získat kompletní vyšetřovací zprávu německé policie. Spis obsahuje informace, které dosud nebyly nikdy zveřejněny.

27. květen 1942, den kdy český národ povstal z prachu, den atentátu na Heydricha. Nacisté jeho smrti ale z počátku nechtěli uvěřit. Komando se okamžitě vypravilo do nemocnice Bulovka, kde však rovněž nikdo nemohl poskytnout jasnou informaci. Situace se vyjasnila teprve v operačním sále, kde se SS-ober gruppen führer Heydrich již nacházel.

Spis také odhaluje, jak útok přesně probíhal. Podle sedmdesát let staré verze nejdřív Jozefu Gabčíkkovi selhal samopal Sten Gun, a proto hodil Jan Kubiš na přijíždějící Heydrichovo auto bombu. Teď se ale ukazuje, že mohlo být všechno úplně jinak. Útok měl být nejprve proveden bombami, teprve potom měla přijít na řadu střelba z pistolí nebo ze samopalu.

ČTĚTE TAKÉ:

STEN gun – samopal, který nedokázal zabít Heydricha

Necelou hodinu po útoku nechal K.H.Frank hermeticky uzavřít Prahu a zastavit civilní železniční dopravu. Praha toho dne zažila nevětší pátrací akci v dějinách. Dva atentátníky hledalo více než 800 mužů. Němci okamžitě zrušili všechny občanské legitimace vydané v Brně, protože je parašutisté používali. Začali prověřovat všechna pohřbívaná těla.
 

anš, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz