Zpravodajství

Sudetští Němci se zase opřeli do Čechů. Nejvíc tepali Klause

Sudetští Němci se zase opřeli do Čechů. Nejvíc tepali Klause
Bernd Posselt Zdroj: Mediafax

Pořádně rušno bylo na sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Norimberku. Při projevech nenechali sudetští Němci na Češích niť suchou.

Šéf sudetoněmeckého sdružení Bernd Posselt popřál na nedělním srazu organizace českému prezidentu Václavu Klausovi "pěkný a klidný důchod". Franz Pany, předseda Sudetoněmeckého landsmanšaftu, byl razantnější – kritizoval českou vládu a Klause za "rigidní postoj" vůči sudetským Němcům, informuje web listu Die Welt a server Bild.de.
 

Posselt uvedl, že letošní sraz sudetských Němců je poslední během Klausova prezidentství. Vyjádřil naději, že příští český prezident bude vstřícnější k Evropě, a řekl, že sudetoněmecké sdružení bude připraveno s ním spolupracovat.
 

Franz Pany byl kritičtější. Na rozdíl od Posselta také neočekává v nejbližší době zásadnější pokroky ve prospěch svého sdružení. Přesto vyjádřil své přesvědčení, že doufá v "pozitivní vývoj" vztahů.
 

Na výroky pronesené na srazu Sudetoněmeckého landsmanšaftu okamžitě reagovala Jana Bobošíková (Suverenita). Žádá vládu, aby se důrazně ohradila vůči vměšování landsmanšaftu do volby nového prezidenta ČR a vůči lživé a nehorázné kritice prezidenta Václava Klause.


ČTĚTE TAKÉ:

Posselt: Benešovy dekrety jsou virem, který musí pryč
 

"Je hanbou a potupou nejen české vlády, ale celé České republiky, když na srazu Sudetoněmeckého landsmanšaftu zní slova o tom, že politické sblížení mezi Českou a Bavorskou vládou zahájilo z pohledu sudetských Němců neodvratně pozitivní vývoj. Žádáme vládu České republiky, aby tato tvrzení okamžitě prohlásila za nepravdivá a vykázala Sudetoněmecký landsmanšaft jako organizaci, která dlouhodobě útočí na majetková práva a územní celistvost České republiky, do patřičných mezí a připomněla křiklounům z Bavorska, že partnerem České vlády je na německé straně spolková vláda, nikoliv nějaký bavorský 'hejtman',“ dodala Bobošíková.
 

Sám prezident Klaus se k výrokům vyjádřit nechtěl. "Prezident se k těmto výrokům vyjadřovat nebude," vzkázal z Hradu mluvčí Petr Macinka.
 

Sudetští Němci se na každoročním srazu sešli v bavorském Norimberku. Znovu vyzvali českou vládu ke zrušení Benešových dekretů a k přímým rozhovorům. Hlavní projev pronese ministerský předseda Bavorska Horst Seehofer.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz