Zpravodajství

Další skandál: V polské zmrzlině našli chemikálii na zabíjení vší

Jestli jste si mysleli, že Poláci vyrábějí zmrzlinu z kvalitních surovin, tak se hluboce mýlíte. Kupříkladu místo vanilky do ní dávají piperonal, který se používá na hubení vší.

V létě by dobrá zmrzlina vyrobená z kvalitních surovin typu smetany a ovoce rychle ztrácela aroma a kazila by se, a tak si výrobci vypomáhají všelijakými umělými látkami a chemikáliemi. Na metody, nad kterými se zvedá žaludek, upozornil polský deník Fakt.
 

"Do vanilkové zmrzliny nedávají vanilku, ale piperonal, který se používá na hubení vší ve vlasech, do ananasové octan etylnatý, používaný na čistění kůže. Do ořechové zmrzliny pak kyselinu máslovou užívanou k výrobě kaučukových lepidel a třešňové zmrzlině dodávají vůni aldehydy používané při výrobě gumy“ uvedl deník.

ČTĚTE TAKÉ:

Tesco musí stáhnout nebezpečnou zmrzlinu
 

Polští výrobci nemusejí uvádět na obalu všechny přísady a hojně toho zneužívají., chemikálií, které do zmrzliny přidávají, aby si udržela aroma, je tak mnohem víc. Do zmrzliny se v zemi severních sousedů přidává například i červené barvivo E 127, které může způsobit rakovinu štítné žlázy.
 

Deník Fakt však nepíše o konkrétních výrobcích zmrzlin a neuvedl ani, zda se zmrzliny s chemikáliemi vyvážejí do zahraničí.

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz