Zpravodajství

Mýto v Chorvatsku zdražuje, od 11. června si výrazně připlatíme

Mýtné v Chorvatsku zdražuje oproti loňsku o 15 procent. Nová cena vstoupí v platnost už od 11. června. Ceny mýtného se změnily i v dalších evropských státech.

Při cestě na dovolenou často nezbývá jiná možnost než použít placené úseky dálnic a rychlostních silnic. Většina evropských zemí vybírá poplatky, které používá na jejich údržbu. Ceny bohužel každý rok na většině míst stoupají. Jako první vyhlásili zdražení mýtného Chorvati.

Mýtné funguje napříč Evropou různými způsoby. Někde je možné si koupit časově omezenou "vinětu“, která vám umožní využívat dálnice a zpoplatněné silnice bez omezení po zaplacenou dobu. Další hojně využívanou variantou jsou mýtné brány. V těch se buď platí cena za projetý úsek dopředu nebo zpětně.

Podívejte se na přehled cen mýta a dálničních poplatků ve vybraných evropských zemích:

ČTĚTE TAKÉ:

Stát přišel o 2 miliardy z dotací EU kvůli zdražení mýtného

Zvýšení mýtného je plošné a platí pro všechny dálnice v Chorvatsku. Jednosměrná jízda na turisticky nejfrekventovanější dálnici ze Záhřebu do Splitu bude pro osobní auto bez přívěsu po zdražení stát 181 kun (zhruba 620 korun), na úseku Záhřeb - Rijeka pak 69 kun.

Stejné sumy si turisté musí připravit i na zpáteční cestu. Žádná zvýhodněná sazba pro ně neexistuje. Ta platí pouze pro uživatele elektronického mýtného ENC a je přibližně o čtvrtinu nižší než zvýšené ceny. Za zařízení pro elektronické mýtné ale řidič zaplatí jednorázově 125 kun a k tomu si musí koupit jízdu po dálnicích za nejméně 500 kun. Tím získá kromě snížené sazby také "dárek" v podobě bezplatné jízdy po dálnici v hodnotě 50 kun.

Bez ohledu na tyto bonusy se ale elektronické mýtné vyplatí jen místním řidičům nebo turistům, kteří budou jezdit do Chorvatska na dovolenou autem opakovaně během jedné sezóny. Předem "zakoupené" kilometry si totiž musí "projezdit" nejpozději do 12 měsíců od zaplacení.

tn.cz / mediafax / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz