Zpravodajství

Slovenský ministr vnitra uvažoval o náletech na Brno!

Slovenský ministr vnitra uvažoval o náletech na Brno!
Zdroj: isifa.com

To, že v době rozdělení Československa byly vztahy mezi zeměmi poněkud napjaté, se obecně ví. Až teď ale prasklo, že před 20 lety tehdejší slovenský ministr vnitra uvažoval o leteckém útoku na Brno.

Velké pozdvižení vyvolaly vzpomínky bývalého místopředsedy slovenské vlády Martina Porubjaka. Ten prozradil, že v roce 1992 zazněly během jednání vlády slovo o možných leteckých útocích na Brno.

Porubjak to otevřeně píše ve svých vzpomínkách na dělení společného státu Čechů a Slováků. Vzpomínky vycházejí v příloze deníku SME.
 

A jak se to všechno tehdy semlelo? Porubjak píše, že to bylo během jednání vlády na jaře 1992. Přesněji poté, co si vzal slovo ministr vnitra Ladislav Pittner a upozornil na nevýhodné rozmístění slovenského letectva.
 

Mezinárodní smlouva o neutralitě Rakouska nedovolovala Slovákům umístit vojenské letectvo u rakouských hranic, a tak nejbližší základna letectva byla až ve Sliači, upozorňoval Pittner. Pittner pak vypočítal na vteřiny, že kdyby Češi bombardovali Bratislavu, stihli by to dřív, než kdyby Slováci bombardovali Brno.
 

„Tak tohle mě, polovičního ogara z Valašska, zvedlo z vládního křesla! Vyskočil jsem a začal na něj křičet, co to tady blábolí, jak vůbec může takové nesmysly vypustit z úst!“ vzpomíná na tu chvíli Porubjak.
 

Slovenský premiér Ján Čarnogurský, který seděl po jeho levici, ho chytil za ruku a nabádal: „Jen klid.“

„Měl jsem pověst klidného vyrovnaného člověka. V tu chvíli jsem ale musel vypadat jako zuřivec. Já si ale hned představil, jak slovenské bomby dopadají na brněnský Petrov,“ píše Porubjak. Čarnogurský rychle tento bod jednání ukončil. „Tím se také skončilo „strategické“ vystoupení ministra vnitra,“ píše Porubjak.
 

tn.cz / hop

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz