Zpravodajství

Poslanci vydali Ratha ke stíhání, proti byli jen Ploc a Škárka

Poslanci vydali Ratha ke stíhání, proti byli jen Ploc a Škárka
David Rath se hájí ve sněmovně Zdroj: Mediafax

David Rath předstoupil před poslaneckou sněmovnu. Od řečnického pultu přednesl svou řeč, mluvil 48 minut. Poslance ale nepřesvědčil. Vydali ho k trestnímu stíhání. Ze 191 přítomných poslanců bylo pro 183, proti hlasovali dva.

David Rath obvinil vládu a především ministra vnitra Jana Kubiceho z politického procesu a likvidace politika opozice. Rath se snažil před hlasováním poslance o své nevině přesvědčit zhruba hodinu. Ve své řeči upozorňoval na možná pochybení policie, na to, že je politickým vězněm i na to, jak ho pobyt ve vazební věznici v Litoměřicích ubíjí.


Proti usnesení ve znění "Poslanecká sněmovna rozhoduje, že stíhání Davida Ratha je přípustné" hlasoval Pavel Ploc (ČSSD) a Jaroslav Škárka (nez.). V hlasování se zdrželi Jiří Paroubek (NS-LEV21), Marie Nedvědová, Vojtěch Adam, (oba KSČM), Dana Váhalová, Robin Böhmisch, Jan Chvojka (všichni ČSSD), všichni ostatní přítomní poslanci hlasovali pro vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání.

Dění ve sněmovně jsme sledovali on-line:

16:30 40. schůze sněmovny bude pokračovat od 17 hodin dalšími body jednání.


16:25 Sněmovna vydala Davida Ratha k trestnímu stíhání. Ze 191 přítomných poslanců bylo pro 183.  Proti usnesení ve znění "Poslanecká sněmovna rozhoduje, že stíhání Davida Ratha je přípustné" hlasoval Pavel Ploc (ČSSD) a Jaroslav Škárka (nez.)

16:21 Lubomír zaorálek otevírá podrobnou rozpravu. Slovo má Bohuslav Sobotka (ČSSD) - předseda Imunitního a mandátového výboru. Sněmovna rozhoduje, že stíhání Davida Ratha je přípustné, řekl Sobotka. podrobná rozprava je u konce. Bude se hlasovat o návrhu Mandátního a imunitního výboru ohledně vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání.

16:20 Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odpověděl na dotaz Jiřího Paroubka, že se zabývá úniky informací z vyšetřování. 

16:19 Pro vystoupení Adama Černého hlasovalo 75 poslanců, proti 76. Rathův advokát nesmí vystoupit.

16:17 Poslanci budou na návrh Jiřího Paroubka hlasovat o tom, jestli umožní právnímu zástupci Davida Ratha Adamu Černému vystoupit před sněmovnou. 

16:16 Paroubek podmiňuje svůj hlas pro vydání Ratha ke stíhání vysvětlením okolností, které vedly Miroslavu Němcovou k vydání povolení k zatčení Davida Ratha.

16:13 Slovo si opět vzal Jiří Paroubek. Pozastavuje se mimo jiné nad tím, že při projednávání takto důležité záležitosti není ve sněmovně přítomna předsedkyně Miroslava Němcová. Paroubek také zmiňuje případ odsouzeného poslance Wolfa. Přededa NS - LEV 21 si stěžuje na to, že média informují o celé Rathově kauze zaujatě.

16:07 "Radek John, který si na tomto případu připisuje zásluhy, opět vůbec neví, o čem mluví," říká Huml.

15:58 Vystupuje nezařazený poslanec Stanislav Huml. Poslanci nyní jednají před samotným hlasováním o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání.

15:53 Zaorálek souhlasí s Davidem Rathem, že spousta věcí v případu je zneužívána. "O tom nemám pochyb," říká Zaorálek. Nedokážu ale říct, že David Rath je nevinný. Tady jde o hodně," říká Zaorálek.

PSALI JSME:

Perličky z Rathova projevu: Jsem čudla, ne sumec

15:51 Katřina Klasnová (VV) poukazuje na to, že ještě nikdy nebyl zadržen poslanec se sedmi miliony v krabici od vína. Klasnová má jasno a bude hlasovat pro vydání Davida Ratha ke stíhání. Klasnová se zastala policie a doufá, že vyšetřáí další miliardové kauzy - například Promopro nebo Opencard.

15:43 Jiří Paroubek tvrdě kritizuje ministra vnitra Jana Kubiceho, který se z dnešního jednání omluvil.

15:35 Jiří Paroubek vyjmenovává další politiky, kteří mají podle šéfa NS - LEV 21 složit mandát kvůli korupci. Zmiňuje napřiklad Víta Brátu.

15:29 "Slibuju, že udělám všechno, abych s tímto státem bojoval i za vás. Chci poděkovat svým blízkým, zvláště svým malým synů. Za to, že mě podporují. Společně to překonáme, mám vás moc rád," říká Rath. "Dámy a pánové, děkuji vám za pozornost," uzavřel Rath své vystoupení.

15:23 "Pokud to jednání pokryjete, uděláte z toho politický proces. Já budu politický vězeň. Už se o to zajímají zahraniční média. Svět by měl vědet, jak Česká republika zneužívá vazby k lámání lidí," stěžuje si Rath.

15:21 "Víte kolik to vyšetřování muselo stát? Žijeme v době, kdy nikdo nemá peníze. Policisté nemají na benzin. Když někoho přepadnou, lidé se musí bát, jestli tam policie vůbec dojede. Ale když jde o Ratha, tak to není problém. To se hned rozjede mašinerie."

David Rath ve sněmovně:

15:17 "U mě pod podlahou nebyly žádné peníze, jen nějaké drobné. V domech, kde mám ordinaci, nebo je spoluvlastním, nebyla žádná díra pod podlahou. Nebo to šustění peněz. Já jsem se podíval do těch spisů a tam bylo psáno o šustění papíru," tvrdí Rath. "Tady se nevede politický boj, já sedím v kriminále. Mně jde o život," říká Rath.

15:16 Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg klimbá.

PSALI JSME:

Schwarzemberg při Rathově projevu podřimoval, na chvilku i usnul

Zdroj: Mediafax

15:15 "Velká ryba by byl ministr vlády, náměstek. Paní Bradáčová, já vás vyzývám, pusťte se do těch sumců, do těch velkých ryb," rozohnil se Rath.

15:12 "Bude David Rath první a začne série? Nebo bude David Rath první a poslední? Rathem to začalo a Rathem to skončí. Klidně se vsadím. Jinak se obávám, že ve vazbě v Litoměřicích bude za chvíli celá vláda," říká Rath. 

15:10 "Zámek v Buštěhradu, ta jeho rekontrukce, nebyla předražená. To se prostě prokáže. Takže teď ten projekt stojí, zámek zchátrá a spadne," říká Rath. "Silnice budou rozbité, školy budou zastaralé, nemocnice budou chátrat. Všichni se budou bát odposlechů a nikdo nic nebude dělat," říká Rath.

15:08 "Pane ministře Kubice, zničil jste životy mnoha lidí. Můžete na sebe být hrdý, jste pašák. Za použití metod STB jste zničil mnoho životů," tvrdí Rath.

15:05 "Pane ministře Kubice, gratuluji, jste dobrej. Pan ministr na mě totiž nasadil obludnou mašinerii. To by nepřežil nikdo," tvrdí Rath.

15:01 "Nasazují se masivní odposlechy, narušuje se soukromí lidí. Asi půl roku mě tedy sledovali, s kterými voliči se stýkám, co s nimi řeším. To jsou podivné policejní metody. Na zločince Ratha je potřeba jít s takovou policejní technikou. Žádný takový případ tady nebyl," diví se Rath. "Zpočátku to bylo nevinné vyšetřování, ve chvíli kdy se v případu obejvil David Rath, začala policie konat. Na co policie čekala? Až se objeví David Rath. Proč nekonala dříve?" ptá se David Rath

14:58 "Státní zástupkyně Bradáčová je pro své ambice ochotná udělat leccos. Když uděláte toho Ratha, my víme, že byste ráda na Nejvyšší státní zastupitelství. Když uděláte toho Ratha, dveře se otevřou a můžete pokračovat na Nejvyšším státním zastupitelství. Paní Bradáčová by měla vědet, že korupcí je i nabídka kariérního postupu," říká Rath.

14:57 "Trestní oznámení podal bývalý zaměstanec ÚOOZ, Kubiceho člověk. Trestní oznámení s ním v Brně sepsal doktor Igor Stříž, první náměstek Nejvyššího státního zastupitelství. Dámy a pánové, to je náhodička," hájí se Rath.

14:54 "David Rath je nevinný. Jsou k dispozici různé pseudoodposlechy. Tvrdím, že David Rath úplatek nezval," říká Rath. 

14:51 Podle Davida Ratha nemá policie odborný posudek o předražení zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad.

14:49 "Mám někdy pocit, že jsme nezadrželi, a ve vězení nemáme doktora Davida Rath, ale doktora Hannibala Lectera. Institut vazby je v České republice zneužíván," říká Rath.

14:46 "Média jsou plná dezinformací a fám. Mně byl nasazen roubík, abych nemohl nic říkat. Mandátu se nevzdám, abych mohl mluvit a uvádět věci na pravou míru. Chci se zastat i dalších sedmi lidí, kteří jsou týrání ve vazbě. S vyspělou Evropou to nemá nic dělat," říká David Rath.

Zdroj: TV Nova

14:42 "Nepřicházím se hájit," říká David Rath. Mluví o chobotnici ministra vnitra Jana Kubiceho, který podle něj má odstranit opozičního politika. "Byl jsem připraven se vzdát mandátu, ale když mě dali do vazby, uvědomil jsem si, že to není možné. Vazba je tortura," říká Rath.

14:41 David Rath je u řečnického pultu a dává si na čas se zahájením své řeči. Kritizuje přítomnost policistů ve sněmovně a mluví o policejní demokracii místo parlamentní.

14:39 Mluví předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Bude hlasovat pro vydání Davida Ratha. Tejcovi se nelíbí přítomnost zbraní a policistů ve sněmovně.

14:31 Promlouvá poslankyně Marie Rusová, následovat bude vystoupení Davida Ratha. Rusová mluví o informacích, které unikly do médií po jednání Imunitního a mandátového výboru s Davidem Rathem. Podle Rusové je přítomnost eskorty ve sněmovně protiústavní. Její názor sklidil krátký potlesk. Rath se podle ní měl vzdát svého mandátu.

Zdroj: TN.cz

14:26 Předseda Imunitního a mandátového výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) rekapituluje okolnosti případu Davida Ratha. 

14:24 David Rath je v poslanecké sněmovně. Usazuje se ke stolku zpravodajů. Rath má náhradní kartu číslo 21.

14:23 Ze schůze se omluvil také ministr vnitra Jan Kubice.Opoziční poslanci reagovali smíchem a bučením.

14:21 Poslanci schválili změnu zasedacího pořádku, David Rath bude hlasovat od stolku zpravodajů, kde bude sedět. David Rath bude přiveden do sněmovny během několika minut.

14:20 "Davida Ratha přivedou do sněmovny tři policisté," říká předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

14:17 Poslanci schválili návrh Zbyňka Stanjury, aby mohli dnes jednat i po půlnoci.

14:15 Stolek zpravodajů, u kterého má zasednout David Rath, je stále prázdný.

14:14 Poslanci hlasují o programu schůze a o změnách zasedacího pořádku ve sněmovně.

14:12  Zbyněk Stanjura navrhl, aby poslanci dnes jednali až do pozdních nočních hodin. Ostatní poslanci navrhují body jednání pro další schůze.

14:07 Jiří Paroubek mluví o špatném čerpání dotací z Evropské unie. Navrhuje, aby ministr financí a ministr pro místní rozvoj podali zprávu o Evropských fondech do příštího čtvrtka.

14:05 Ověřovateli 40. schůze jsou poslanci Václav Klučka a František Laudát. Ze schůze se omluvili poslanci Bém, Michalík, Kuba a Vondra.

14:03 Předsedkyně Poslanecké Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) oficiálně zahájila schůzi. Ve Sněmovně panuje čilý ruch. 

14:00 Začíná 40. schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci si vyslechnou řeč Davida Ratha a poté budou hlasovat o jeho vydání k trestnímu stíhání. Exhejtman Středočeského kraje promluví od řečnického pultu. Policejní eskorta ho bude hlídat od stolku zpravodajů.

13:53 David Rath bude mluvit k poslancům od řečnického pultu. Eskorta bude stát u stolku zpravodajů. Informaci potvrdil šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

13:50 Poslanci se pomalu scházejí ve Sněmovně. 40. schůze začne už za pár minut.
 

13:41 Tisková konference vládní koalice před začátkem jednání sněmovny nebude.
 

13:25 Asi čtyřicet lidí čeká ve frontě na sněmovní galerii pro veřejnost. Dorazit by měla i školní výprava.

13:23 "David Rath není žádný Hannibal Lecter," dodal šéf ČSSD Sobotka.
 

13:19 "Poslanec Rath přece není zločinec. Nemůžeme s ním zacházet jako se sprostým podezřelým," dodal Zaorálek.
 

13:16 Sociální demokraty znepokojuje situace kolem Davida Ratha, především únik informací a fotografií z tohoto případu, řekl Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci ČSSD.
 

13:05 Do sněmovny přišla jako první vícepremiérka Karolína Peake.
 

12:59 Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik na tiskové konferenci prohlásil, že budou komunističtí poslanci hlasovat pro vydání Ratha k trestnímu stíhání. Komunisté ale nepodpoří přítomnost ozbrojené ochranky ve sněmovně a zároveň jsou pro uzavřené jednání.
 

12:35 Mluvčí Sněmovny Roman Žamboch potvrdil TN.cz, že byl poslanec David Rath už eskortován do sněmovny.
 

12:08 Jednací sál sněmovny je v tuto chvíli ještě prázdný. U stolku pro zpravodaje jsou připraveny čtyři prázdné židle. Tři obsadí eskorta, jedna je pro Ratha.
 

11:48 Policejní eskorta zřejmě bez Davida Ratha dorazila do poslanecké sněmovny. Dodávka se vyhla novinářům a nakonec nejela přes Valdštejnské náměstí. Ratha mohla odvézt policie také do strahovského objektu Spiritka, který patří ministerstvu vnitra.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

11:34 Policie si připravuje zátarasy na Valdštejnském náměstí. Už brzy zřejmě dorazí Rath do sněmovny.
 


 

11:30 Konvoj s Davidem Rathem dorazil do hlavního města.
 

11:28 Podle vládních poslanců by dnešní jednání mohlo pokračovat i po deváté hodině večer.
 

11:19 Ratha budou ve sněmovně hlídat tři policisté. Dosud není jasné, jestli eskorta převáží bývalého hejtmana přímo do poslanecké sněmovny nebo na jiné místo.
 

11:08 Rathovi advokáti Adam Černý a Roman Jelínek nedostanou prostor promluvit. "Samotný Rath by neměl jít ani k řečnickému pultu," upřesnila Kateřina Klasnová (VV).
 

10:54 Vedení sněmovny potvrdilo, že jednání o vydání Ratha bude veřejné. Rath bude sedět u stolku zpravodaje, odkud pronese svojí řeč. To znamená, že by měl sedět zády k členům vlády a čelem k poslancům.
 

10:50 Podle serveru Lidovky.cz dostal Rath jako každý jiný vězeň svačinu na cestu. Do sněmovny si veze pití, chléb, ovoce, uzeninu, paštiku a oplatku.
 

10:46 Policejní vozy doprovázeny motorkami vyjely z litoměřické věznice. Měly by převážet Davida Ratha do Prahy.
 

10:43 Do věznice vjely 4 motorky, 2 auta a 1 dodávka. Policisté výjezd ohradili páskou.
 

10:32 Před litoměřickou věznici dorazila policejní eskorta, která během pár minut převeze Davida Ratha do Prahy.
 

Zdroj: TV Nova

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vězeň Rath promluví ve sněmovně. Bez pout a v obleku
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Časový plán
 

9:30 Jednání vedení snemovny
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová se sešla se svými zástupci Vlastou Parkanovou a Lubomírem Zaorálkem. Společně se dohodnou na tom, jak se bude David Rath s policejním doprovodem bude pohybovat v prostorách sněmovny.
 

10:00 Jednání politického grémia sněmovny
Jednání se zúčastní i předsedové a místopředsedové klubů. Rozhodne se o tom, zda bude jednání veřejné, nebo neveřejné. Kromě KSČM se ostatní politické strany shodli, že si přejí veřejné jednání. Hlasování o tom proběhne na začátku schůze. Následovat bude jednání jednotlivých poslaneckých klubů.
 


 

Dopoledne Transport Ratha z Litoměřic do Prahy
David Rath pojede do sněmovny z litoměřické vazební věznice. Policie dosud neprozradila, v kolik hodin bude policejní eskorta Ratha převážet. Převoz dostala na starosti pražská policie.
 

14:00 Začátek 40. schůze sněmovny
Dvě hodiny po poledni začne řádná schůze sněmovny. Hlasování o Rathově imunitě je zařazeno jako první bod programu. Hlasování bude předcházet debata a projev Davida Ratha ke sněmovně.
 

fim, hru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz