Zpravodajství

Zemřel Ray Bradbury, autor 451 stupňů Fahrenheita

Zemřel americký spisovatel Ray Bradbury, autor 451 stupňů Fahrenheita a Marťanské kroniky, informuje ve středu televize CNN. Bylo mu 91 let.

Smrt věhlasného autora sci-fi povídek a románů oznámil jeho vnuk. "Svět ztratil jednoho z nejlepších spisovatelů všech dob a já člověka nejbližšího mému srdci," píše na Twitteru Bradburyho vnuk Danny Karapetian.
 

Bradbury se proslavil především v žánru scifi. Z této oblasti jsou nejznámější sbírka povídek Marťanská kronika z roku 1950 a novela 451 stupňů Fahrenheita, kterou napsal o tři roky později.

[IMAGEBOX_1002198]Lidé se naposledy rozloučili se Zitou Kabátovou (†99)
[IMAGEBOX_1002198]

Ve 451 stupních Fahrenheita popisuje totalitární společnost, která pálí zakázané knihy i domy "kacířů" s jejich obyvateli. V Československu vydání této knihy komunisté několikrát zakázali. Podle díla v roce 1966 natočil stejnojmenný film věhlasný režisér Francois Truffaut.

Ray Bradbury (celým jménem Raymond Douglas Bradbury) byl jedinečným zjevem v science fiction. V tomto oboru nepopisoval pouze techniku, ale především morálku lidí, kteří ji používají.

[IMAGEBOX_664775]Konec fantazie, zemřel Ray Bradbury
[IMAGEBOX_664775]

"Byla to největší zábava mého života - ráno vstát a pospíchat k psacímu stroji a psát. Po probuzení jsem hned dostal nějaký nápad," vzpomínal spisovatel při oslavě 80 narozenin. "Mám rád, jak šustí stránky," odpověděl na otázku, jaký má vztah k internetu. Ještě v 21. století odmítal počítač a psal na starém stroji.

Technika mu nikdy neučarovala. Neřídil auto, nepořídil si mobil a žárovku si nechával vyměnit elektrikářem. Ve svých dílech z budoucnosti nepopisoval technické vynálezy, ale především morálku lidí, kteří ji používají.

Ray Bradbury napsal na 600 povídek a 30 knih. Říkal, že chce, aby jeho popel byl rozprášen na Marsu.

tn.cz / hop

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz