Zpravodajství

Romové dávky nezneužívají, spíše o ně přicházejí

Většina Romů sociální dávky nezneužívá. Spíše je o ně připravují obecní úředníci, aniž by znali jejich reálnou situaci. Vyplývá to z analýz Martina Šimáčka, šéfa vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách.

"Problematika zneužívání dávek se výrazně nafukuje. Přitom dávky sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi tvoří z celkového objemu sociálních transferů jen malou část. A jen velmi malá část z těchto dávek je teoreticky zneužitelná,“ napsal deníku Právo Martin Šimáček.
 

Šimáček také poznamenal, že omezení dávek výrazně přispívá k nárůstu kriminality. Podle něho bylo před dvěma lety možné ze sociálních dávek vyžít. Díky zrušení zejména sociálního příplatku už to není možné. Když se v polovině roku 2011 na Šluknovsku přistoupilo k plošnému omezení okamžití mimořádné okamžité pomoci, mohlo to podle Šimáčka vést k nárůstu drobné kriminality.
 

V Ústeckém kraji ale se Šimáčkovými závěry zásadně nesouhlasí. "Stát se snaží vzbudit dojem, že se zneužíváním sociálních dávek úspěšně bojuje. Skutečnost je však jiná,“ řekla Právu ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Vláda podle ní jen vyplňuje díry.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Ombudsman: Upíráme Romům vzdělání a musíme s tím něco dělat!

 

Podle Vaňhové je nejlepší lék proti narůstající pouliční kriminalitě princip "třikrát a dost“. Pachatel může podle něho být za tři menší krádeže poslán do vězení. Vězení jsou ovšem plná a poslat další zloděje do cel už v podstatě není možné.
 

Ústecká hetjmanka také naznačuje, že agentura pro začleňování Romů jistým způsobem ke zneužívání dávek přispívá.
 

"S triky proti státu pomáhají nepřizpůsobivým občanům, kteří si svůj život založili na sociálních dávkách, i poradci placení ze státních peněz. Ti by ale měli v sociálně vyloučených lokalitách dohlížet spíše na to, aby děti chodily do školy, a sociální dávky se používaly pouze na to, na co jsou určené,“ řekla Právu Vaňhová.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Problémy Česka: Extremismus, postavení migrantů a utlačovaní Romové

 

Šimáček vidí hlavní přínos agentury v jejích analýzách. "Starostové nejvíce oceňují naši podporu při psaní projektů, práci lokálního partnerství a strategickém plánování. Mezi nejúspěšnější ve spolupráci patří Obrnice, Most, Litvínov, Jirkov, Bílina, Teplá, Broumov, Trmice, Kutná Hora, Krásná Lípa, ale i Přerov,“ vyjmenoval pro Právo Šimáček. Vybudovala se zde poradenská centra pro chudé.
 

Každé město realizuje projekty ze strukturálních fondů průměrně za 25 milionů během tří let. Agentura se v loňském roce podílela na projektech 250 miliony korun. Agentura sama ročně stojí 22 milionů korun. Z toho 13 miliony přispívá evropský sociální fond. Agentura má 21 pracovníků, dalších zhruba dvacet pracuje na půl úvazku.

 

cob, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz