Zpravodajství

V teplé vodě z českobudějovické teplárny může být nebezpečná legionella

Hygienici zjistili nadměrný výskyt bakterie Legionella pneumophila v systému výroby a distribuce teplé vody Teplárny České Budějovice. Ta může způsobit závažné onemocnění. Například Pontiatickou horečku.

Výskyt překračující doporučenou hodnotu zjistili hygienici v systému distribuce teplé vody z výměníkové stanice číslo 136 v prostoru českobudějovické Plzeňské ulice. Na stanici je napojena řada domů. Hygienici proto začali provádět nezbytné kroky směřující k zajištění nápravných opatření.

ČTĚTE TAKÉ:

V hotelu, kde mají bydlet čeští fotbalisté, našli nebezpečnou bakterii


"V pátek dopoledne jsme předali výrobci teplé vody - Teplárně České Budějovice, a. s. - protokoly o kontrolním zjištění a výsledky analýz,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Zdeněk Velikovský.


"Z výsledků analýz odebraných vzorků, které jsme ve čtvrtek obdrželi od Zdravotního ústavu lze předpokládat, že bakterií Legionella pneumophila jsou kolonizovány rozvody teplé vody včetně vratných větví a včetně jednotlivých odboček a zařizovacích předmětů, tedy vodovodních a sprchových baterií. Přítomnost bakterie Legionella pneumophila v systému studené vody zjištěna nebyla,“ vysvětlil Velikovský.


"Doporučujeme odběratelům i přesto, že současný situace nedosahuje vysoké míry rizika, aby postupovali podle instrukcí zdravotního ústavu zveřejněných na webových stránkách KHS Jihočeského kraje www.khscb.cz," řekl Velikovský.


Legionella pneumophila je původcem legionelózy. Toto akutní bakteriální onemocnění může mít formu těžšího zápalu plic takzvané legionářské nemoci, anebo méně vážného onemocnění, Pontiatické horečky. Tato lehčí forma nepostihuje plíce, ale horní cesty dýchací. "Všechny informace najdete na www.khscb.cz v textu Legionelóza a její prevence,"řekl František Kotrba z českobudějovické krajské hygienické stanice. 

tn.cz / mediafax / kos

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz