Obraz Sedící žena, na kterém španělský kubista Pablo Picasso zvěčnil svou těhotnou milenku Françoise Gilotovou, vydražili v londýnské aukční síti Christie's za více než 8,5 milionu liber (270 milionů korun).
Středeční večerní aukce v Christie's byla zaměřená na impresionismus a moderní umění. Vydražila se díla v celkové hodnotě 92,6 milionu liber (téměř tři miliardy korun).
ČTĚTE TAKÉ:
Ukradli Picassův obraz! Má cenu 1,2 milionu
Nejdráže vydraženým dílem byl právě Picassův obraz. Následoval ho obraz Les jours gigantesques francouzského surrealisty Reného Magritta, za který jeden z deseti zájemců nabídl více než 7 milionů liber (228,5 milionu korun).
Obraz Sedící žena (Femme assise) znázorňuje Picassovu milenku Françoise Gilotovou v pokročilém stupni těhotenství. Gilotová čekala jejich druhé dítě, dceru Palomu.
Picasso potkal svou o 40 let mladší múzou v roce 1943. Nikdy se s ní neoženil, ale měli spolu dvě děti: syna Clauda, který se narodil roku 1974, a o dva roky mladší Palomu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz