Zpravodajství

Češi chtějí mít právo střílet lupiče na své zahradě. SOUHLASÍTE?

Většina Čechů chce mít právo po varování zastřelit na svém pozemku člověka, který tam páchá trestnou činnost. Myslí si, že by to vedlo k snížení zločinnosti.

Většina Čechů chce mít právo zastřelit v krajním případě člověka, který ohrožuje jejich život, zdraví či majetek. Podle průzkumu společnosti SANEP jsou téměř dvě třetiny lidí pro zavedení modelu, který funguje v některých státech USA, kde mají občané právo po varování zastřelit člověka, který se neoprávněně pohybuje na jejich pozemku či v domě a evidentně páchá nebo se chystá páchat trestnou činnost. Zavedení modelu, který funguje například v americkém státě Texas, by uvítalo 59,7 procenta dotázaných.
 

"Tento radikální postoj veřejnosti vůči zlodějům a pachatelům trestné činnosti lze přičíst na vrub zejména většinově sdílenému názoru, že stávající legislativa týkající se ochrany života a majetku nahrává spíš pachatelům než obětem. Více než čtyři pětiny veřejnosti rovněž zastávají názor, že zákonná úprava týkající se ochrany života a majetku není v České republice dostačující," konstatují v průzkumu sociologové SANEP.
 

Téměř dvě třetiny dotázaných jsou rovněž toho názoru, že pokud by měl každý občan právo zastřelit na svém pozemku či v domě člověka, který tam vstoupil neoprávněně a evidentně páchá trestný čin, tak dojde k výraznému snížení trestné činnosti páchané formou vloupání či ozbrojených přepadení.

[IMAGEBOX_1012466]Mladíka (24) potrestali vězením, jemu se tam ale líbí a nechce ven

[IMAGEBOX_1012466]


Podle téměř 79 procent lidí nahrávají současné zákony spíše pachatelům trestné činnosti a jen necelých 11 procent si myslí, že nynější právní úprava upřednostňuje oběti trestné činnosti. Více jak čtyři pětiny dotázaných se také domnívá, že stávající legislativa dostatečně nechrání základní práva občanů, jako jsou například práva na ochranu života či majetku.

hel, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz