Zpravodajství

Souhlas obou rodičů s ošetřením dítěte není nutný, rozhodla vláda

Vláda schvália novelu zákona o ošteření dětí. Nebude už nutný souhlas obou rodičů.

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) podpořil návrh novely zákona o zdravotních službách ministra Leoše Hegera (TOP 09) a dalších zákonodárců. Podle něho už nebude nutný souhlas obou rodičů při léčbě dítěte. Agentuře Mediafax to sdělil zdroj obeznámený s jednáním.
 

Novela tak reaguje na situaci, kdy po přijetí nového zákona o zdravotnických službách, tedy od dubna, lékaři vyžadovali souhlas rodičů i u jednoduchých zákroků, kde ministerstvo tuto povinnost neplánovalo.
 

Lékaři se ale báli nejasného výkladu, a tak pro jistotu chtěli kladné stanovisko obou rodičů i například u očkování. I to totiž může dlouhodobě negativně ovlivnit zdravotní stav dítěte. Oba rodiče se ale v mnoha případech dali sehnat jen velmi obtížně.
 

PSALI JSME:

Chlapec málem zemřel, rodiče se pohádali, jestli ho smí lékař ošetřit. Může za to nový zákon
 

Podle Hegerova návrhu bude nově stačit, když s léčbou bude souhlasit samo dítě. Zda je k tomu již rozumově dostatečně vyspělé, posoudí lékař. Pokud tomu tak nebude, bude požadovat souhlas rodiče, který ale k němu bude moci dát pravomoc prarodičům nebo chůvám.
 

Stejná změna normy leží i v Senátu, Poslanecká sněmovna tak dostane návrhy dva. Předkladatelé navrhují, aby Poslaneckou sněmovnou prošel zrychleně, již po prvním čtení.

 

cob, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz