Zpravodajství

Čech vyrobil unikátní křišťálovou lebku

Po dlouhých osmadvaceti letech mají lidé možnost vidět unikátní výrobek českého umělce Jaroslava Šlechty - mystickou křišťálovou lebku brousil více než rok.

Křišťálová lebka Jaroslava Šlechty je jediným exemplářem svého druhu v České republice. "Nevíme o tom, že by někdo vyrobil něco podobného,“ potvrdil Rafaj. Agentura Dobrý den proto lebku zaregistrovala do databáze českých rekordů.

Šlechta ji vyrobil už v roce 1984, veřejně ji ale prezentoval pouze jednou před lety na krátké výstavě ve Žďáru nad Sázavou. "Nelze ji jen tak někde vystavit. Kvůli její hodnotě musí jít o dobře zabezpečené místo,“ řekl autor lebky. Unikátní exemplář také nesmí být vystaven přímému dopadu slunečních paprsků. Kvůli rozdílným teplotám by totiž mohl prasknout a navíc díky svému zakřivení působí také jako silná lupa.

Autor na lebce pracoval rok, do výroby se prý přitom pustil z recese. "Četl jsem v nějakém článku, že vyrobit takovou lebku by dnes trvalo tři sta let, tak jsem to chtěl zkusit,“ řekl s tím, že nejsložitější bylo leštění všech zakřivení na lebce.

Křišťálové lebky údajně začali vyrábět už staří Mayové, to ale někteří vědci zpochybňují tím, že jde o podvrhy z 19. století vyrobené strojově. "Já ale díky své práci tvrdím, že Mayové byli schopni si opatřit nástroje, kterými lebky vyráběli,“ dodal Šlechta s tím, že o historii skleněných lebek dokonce chystá knihu.

Lebka bude vystavena v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově minimálně rok.

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz