Zpravodajství

Bouřky polámaly stromy, zaplavily sklepy a zatarasily cesty vlakům

Bouřky polámaly stromy, zaplavily sklepy a zatarasily cesty vlakům
Zdroj: Mediafax

Českem se v noci na dnešek přehnaly bouřky, které lámaly stromy a zaplavovaly sklepy. Na řadě míst zkomplikovaly dopravu.

Silné bouřky nenechaly spát hasičům téměř po celé republice. Nejvíce výjezdů měli k polámaným stromům nebo spadlým větvím. Museli ale i čerpat vodu ze zatopených sklepů. Počasí zkomplikovalo i dopravu na železnici. 

Ve Středních Čechách je kvůli bouřce omezen provoz mezi Starou Boleslaví a Třísami, kde vlaky jezdí pouze po jedné koleji.
 


 

Jihočeští hasiči vyjížděli během noci hned čtyřicetkrát. "V naprosté většině případů hasiči odklízeli spadlé stromy ze silnic, vodu ze zatopených sklepů čerpali hasiči pouze na Českobudějovicku v Hosíně a v Českých Budějovicích ve třech ulicích,“ prozradila mluvčí hasičů Vendula Matějů.
 

Hasiči také zasahovali na Lipně, kde hledali loď se dvěma lidmi na palubě. "V obci Hůrka na Lipně, byla ohlášena ztráta pronajatého katamaránu se dvěma lidmi. Ti se však krátce po 21. hodině našli v pořádku na břehu,“ řekla mluvčí.
 

Bouřky, které v noci na pondělí přešly přes větší část našeho území, zkomplikovaly provoz na několika železničních tratích. Nejhůře zasaženou oblastí je Jihočeský kraj, kde na trati mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi popadané stromy přerušily trakční vedení.
 

"Problémy na trati působily především podané stromy a větve, které často strhávaly trakční vedení a způsobovaly výpadky proudu," řekla Mediafaxu v pondělí ráno mluvčí Českých drah Kateřina Šulová. Podle jejích slov je nejhorší situace v Jihočeském kraji na trati 195 mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi, kde kvůli přerušení provozu musela být zavedena náhradní autobusová doprava. "Provoz na této trati by měl být obnoven až kolem 11. hodiny dnes dopoledne," uvedla Šulová.
 


 

Také na Vysočině měli hasiči plné ruce práce, zasahovali u 56 událostí. "Ve většině případů odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily provozu. Nikdo nebyl zraněn,“ uvedla tisková mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. „Všechny výjezdy se obešly bez zranění. Nejvíce zasahovali hasiči na Jihlavsku, šestadvacetkrát, nejméně na Třebíčsku, jednou,“ dodala Musilová.
 

Kvůli silným bouřkám nejezdily vlaky mezi Sedlejovem a Třeští a mezi Jihlavou a Horní Cerekví.
 


 

Silné bouřky, které se přehnaly přes Českou republiku, zasáhly i Pardubický kraj. V noci z neděle na pondělí zasahovaly osmačtyřicetkrát. "Nejvíce zásahů bylo kvůli popadaným stromům a větvím. Někde trhaly i dráty elektrického vedení,“ upřesnila tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.
 


 

Jihomoravské hasiče zaměstnaly v noci na pondělí stromy přes silnice a utržené plechy ze střech. V Brně uletěly ze dvou střech plechy a v jednom případě spadla trolej. V Trstěnicích na Znojemsku začalo hořet po úderu blesku.
 

"Jednotky vyjížděly zhruba ke 40 případům,“ informoval operační důstojník. „V Boskovicích voda zaplavila silnici,“ dodal.
 

V Jihomoravském kraji byla kvůli bouřkám dočasně paralyzována trať mezi Znojmem a Grešlovým Mýtem.
 


 

Bouře zasáhly i Moravu, polámané stromy byly i na Zlínsku. "Do půlnoci jsme měli 16 výjezdů, od půlnoci do ranních hodin pak dalších 12. Uherskohradišťsko a Vsetínsko vítr nezasáhl," řekl mluvčí hasičů Libor Netopil.
 


 

Také v Olomouckém kraji měli hasiči napilno, zasahovali u více než čtyř desítek událostí. "V Prostějově vichr strhl střechu, v ostatních případech většinou popadaly větve, stromy či elektrické vedení,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.
 

Hasiči na některých místech museli čistit kanály, které po bouřce nezvládaly nápor vody. "V Němčicích na Hané místní jednotka pomáhá v pročištění kanalizace, ta nezvládá nápor vody a dochází i vtékání vody do domů. Hasiči zde pomocí kalového čerpadla provádí postupné odčerpání,“ řekl Hošák.
 

hmr, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz