Zpravodajství

WikiLeaks zveřejní mailovou korespondenci syrské vlády. Psala si i se Západem

Portál WikiLeaks oznámil, že zveřejní více než dva miliony mailů, které se týkají syrské vlády. Dokumenty mají ukázat, jak funguje syrská vláda a hospodářství, ale týkají se i západních firem.

WikiLeaks maily stáhnul z 680 syrských domén včetně ministerstva zahraničí, financí, dopravy nebo kultury z období od srpna 2006 do března 2012. Dokumenty podle WikiLeaks ukazují, jak funguje syrská vláda a hospodářství. Zároveň odhalují, jak Západ a západní firmy něco jiného veřejně prohlašují, a něco jiného skutečně dělají.
 

"Pomůže nám to nejen pouze kritizovat jednu nebo druhou skupinu, ale porozumět jejich zájmům, činům a myšlenkám. Jen díky porozumění tomuto konfliktu můžeme doufat v jeho řešení," řekl zakladatel WikiLeaks Julian Assange.
 

V Sýrii je nyní vyhrocená situace. Povstání většinových sunnitů proti režimu šíitského prezidenta Bašára Asada trvá od března loňského roku. Za tu dobu podle syrské opozice zemřelo přes 16 000 lidí, převážně civilistů. OSN odhaduje počet obětí na více než 10 000.
 

[IMAGEBOX_943352]Jsme ve válce, poprvé přiznal syrský prezident Asad

[IMAGEBOX_943352]


WikiLeaks je "whistle-blower" skupina. Publikuje neveřejné nebo tajné dokumenty, které pocházejí z prostředí vlád, státních institucí a korporací. Koncem října musela pozastavit činnost pro nedostatek peněz kvůli finanční blokádě, kterou na ni uvalily společnosti Visa, MasterCard, PayPal a další.
 

Její zakladal Assange je nyní ve Velké Británii, kde čelí vydání do Švédska kvůli obvinění dvou žen ze znásilnění a sexuálního napadení. Assange tvrdí, že nařčení jsou politicky motivována a ve Švédsku by mu hrozilo vydání do USA. Tam by byl souzen za zveřejňování materiálů americké diplomacie na WikiLeaks.
 

hmr, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz