Zpravodajství

Klaus zkontroloval růst Malajsie z mrakodrapů Petronas

Klaus zkontroloval růst Malajsie z mrakodrapů Petronas
Prezident Klaus v Malajsii Zdroj: Mediafax

Na Malajsii se podíval prezident Klaus pěkně z vrchu. Dynamický vývoj asijské země zhodnotil z mrakodrapu Petronas Tower. Poté odletěl na Borneo na večeři s guvernérem.

Dvojčata Petronas Towers v Kuala Lumpuru posloužila českému prezidentovi Václavu Klausovi jako základna pro zhodnocení tempa ekonomického růstu Malajsie. Prezident se na mrakodrap v pátek vrátil po 16 letech a z 86. patra v téměř 400metrové výšce mohl posoudit dynamický vývoj, jakým země prošla.


"Při mé předchozí návštěvě byly vaše dvojčata ještě staveništěm. Mohli jsme sice přejít po spojovacím mostě v 41. patře, museli jsme mít ale helmy. Doufám, že teď se bez helmy obejdeme,“ prohlásil Klaus před místními byznysmeny, kterým vzal s sebou z Česka potenciální obchodní partnery ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.


Poprvé Václav Klaus navštívil Malajsii v roce 1996 ještě jako premiér a dominanta Kuala Lumpuru tehdy byla těsně před dokončením. Tentokrát si mohl prohlédnout stavbu, která byla na přelomu tisíciletí nejvyšší na světě, poprvé zcela hotovou. Kromě výhledu na panorama dalších mrakodrapů sevřených kopcovitou krajinou ho zajímal i stav místní ekonomiky.

Zdroj: Mediafax


"A co máte v té třetí věži?“ zeptal se například český prezident svého malajsijského průvodce, když procházeli spojovacím mostem mezi dvěma sesterskými mrakodrapy a zahlédli ještě další. "Tam jsou hlavně kanceláře, 59 pater kanceláří. A je tam plno,“ dočkal se Klaus odpovědi, kterou s úsměvem kvitoval slovy: "To je to, na co jsem se ptal.“


Na spojovacím mostě ve výšce 170 metrů nad zemí, po kterém se v akčním filmu past proháněli Sean Connery a Catherine Zeta-Jones, nabídl prezident své manželce Livii ochrannou ruku. Jeho průvodce mu totiž ukázal průzor ve stropě, který poskytuje při záklonu výhled na celou špičku jedné z věží.

Zdroj: Mediafax


"Je to nebezpečné se tam dívat,“ prohlásil prezident s poukazem na možnou ztrátu rovnováhy, sám ale balanc udržel bez obtíží. Když se pak k záklonu chystala první dáma, objal ji prezident kolem ramen se slovy: "My tě podržíme, my tě podržíme.“ Livie Klausová ale manželovi odvětila, že ji držet nemusí. A záklon pro dobrý výhled zvládla elegantně i s kloboukem na hlavě.

Večeře u guvernéra u Bornea


Z Kuala Lumpuru přeletěl vojenský speciál s prezidentem na palubě na ostrov Borneo do malajsijského státu Sarawak. V jeho hlavním městě Kuchingu na celou delegaci čekala večeře s velkolepým kulturním programem, kterou nechal uspořádat místní guvernér Abang Muhammad Salahuddin.


Devadesátiletý pán se svojí dvacetiletou ženou se role hostitelů chopili ve velkém stylu. Večeři o čtyřech chodech v rozlehlém hodovním sále guvernérova paláce doprovodil orchestr živou hudbou. Ve výběru skladeb nechyběla kromě několika místních melodií například skladba Money, Money, Money od ABBY.


K hudebníkům se přidalo postupně několik zpěváků, tanečnic i tanečníků lidového umění. Vše vyvrcholilo velkým finále, kdy bylo na pódiu i v jeho okolí přes 50 účinkujících. "Ve své řeči jste uvedl, že jste skromným a pokorným státem. Myslím, že skromnost není vůbec na místě,“ pochválil svého hostitele český prezident.

[IMAGEBOX_1041500]Klause v Malajsii přivítal král i hrdá armáda v sukních
[IMAGEBOX_1041500]


Kolona vozů vedená limuzínou prezidenta se pak hustým deštěm a místy až několika desítkami centimetrů vody vydala na cestu zpátky do hotelu. Dodávce s novináři se při obtížné jízdě ve špatném počasí dokonce utrhl zadní nárazník.


Prezident Václav Klaus je na státní návštěvě Malajsie od středy a soustředí se na ní především na podporu českého zahraničního obchodu. V neděli se stejným cílem přesune do Indonésie, zpět do Prahy se vrací v úterý 10. července.

Jan Kálal, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Důvodem byla ministrova nespokojenost s fungováním organizace. Ta má na starosti maturitní a jednotné přijímací zkoušky.

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz