Zpravodajství

Jih Ruska zasáhly záplavy. Zabily desítky lidí

Přívaly vody nesužují jen Česko. V jihoruském Krasnodarském kraji zabily bleskové povodně 155 lidí.

Při bleskových povodních v Krasnodarském kraji na jihu Ruska zemřelo v noci na sobotu nejméně 155 lidí. Pod vodou je téměř 1300 domů, informují agentury Reuters a ITAR-TASS. Hospitalizováno bylo 104 lidí.

Více než tři stovky lidí požádaly o pomoc lékaře. Hospitalizováno bylo přes sto osob. Obětí ještě může přibývat. Záchranáři začínají prozkoumávat území, kde teprve nyní opadá voda. Nejvíce obětí je v Krymsku.

Mezi mrtvými jsou dvě děti, většina obětí jsou ale důchodci. Voda vtrhla do domů obyvatel Krasnodarského kraje v sobotních ranních hodinách, když ještě spali. V Krymsku se sirény rozezněly v půl páté ráno místního času a lidé je sotva slyšeli.

Postižený region navštívil prezident Vladimir Putin, který vrtulníkem obletěl nejhůře zasažené oblasti.

Apokalypsa v ulicích města

Na televizních záběrech jsou vidět ulice zatopené vodou a lidé na střechách domů. "Povodně byly velice silné. Strhly dokonce i semafory," řekl policejní mluvčí Igor Željabin. "Policie posílá do oblasti posily, aby zabránila masovému rabování," dodal.

Podle svědků povodně přišly bez varování. Některé z obětí smetl příval vody, některé zabil elektrický proud, jiné zemřely pod troskami domů. "Je tu hodně převrácených aut, dokonce i velkých náklaďáků. Smetlo to cihlové zdi," řekl telefonicky Vladimir Anosov z jedné z vesnic.

Vysoká voda zasáhla do životů nejméně 13 000 lidí. Na mnoha místech probíhá evakuace. Ochromena je doprava. V postižených oblastech zasahují záchranné týmy a vrtulníky. Ruský premiér Dmitrij Medveděv zřídil výbor na podporu obětí povodní. 

[IMAGEBOX_781133]V Polsku udeřily povodně. Desítky domů pod vodou
[IMAGEBOX_781133]

Povodně způsobily přívalové deště, které Krasnodarský kraj v uplynulých dnech zasáhly. Jen v pátek spadlo téměř 300 milimetrů srážek. "Nikdo si nepamatuje také záplavy. Nic takového tady za posledních 70 let nebylo. Zasáhlo to na 5000 domácností," řekl Alexander Tkačov, guvernér Krasnodarského kraje.

Meteorologové předpovídají na sobotu a neděli další deště. Kvůli špatnému počasí omezil provoz přístav Novorossijsk. Ruská monopolní společnost na přepravu ropy Transněfť oznámila, že zcela zastavila lodní dopravu ropy z Novorossijska.

Krasnodarský kraj je nejlidnatějším ze samosprávných krajů Ruské federace. Leží u břehů Černého moře.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz