Zpravodajství

Brigáda v zahraničí: Nenechte se napálit podvodnými agenturami

Mnoho studentů dává o letních prázdninách přednost práci před odpočinkem. Lákavou nabídku představují brigády v zahraničí. Může se ale stát, že se místo výdělku vrátíte s prázdnou kapsou a děsivým zážitkem. Na co si dát při sjednávání brigády pozor?

Příběhy, kdy studenti vyrazí do zahraničí na letní brigádu a vrací se bez peněz, zná asi každý. Bohužel se stávají stále častěji. Nezřídka na svém úmyslu v pracovat v cizině dokonce prodělají. Firmy si často účtují vstupní poplatky, zálohy a další podivné platby. O nákladech na ubytování a základní lidské potřeby ani nemluvě.

"Naše děti jsou momentálně v Anglii na jahodách, pracují v šílených podmínkách. V nabídce jim bylo slíbeno skoro 6 liber za hodinu. Když tam přijeli, dozvěděli se, že to dostanou pokud nasbírají normu, kterou si ráno určují. V současnosti je norma 8 kg malin za hodinu. Pokud normy neplníte, pošlou vás domů! Ale nikdo vám předním neřekne jaké ty normy jsou. Pokud nasbíráte víc, tak vám to zapřou. Za jedno dítě jsme utratili za poplatky, dopravu a pojištění (minimálně 10 liber týdně), ubytování atd. 20 000 Kč. Po 3 týdnech tvrdé práce je chtějí poslat domů,“ stěžuje si rozhořčená maminka v internetové diskuzi.

Jak to udělat, aby se to nestalo i vám? Na začátku se musíte především rozhodnout, jestli chcete jet do ciziny na vlastní pěst nebo s agenturou.

[IMAGEBOX_990584]Veronika (18) odjela na brigádu a už týden o ní nikdo nic neví
[IMAGEBOX_990584]

Cestování na vlastní pěst představuje větší dobrodružství, ale někdy i nevítané. "Bez agentury nemám jistotu, že si práci najdu, ani že o ni po týdnů nepřijdu bez jiné náhrady. Budu si také muset zajistit ubytování sama, stejně tak si musím zjistit vízové povinnosti a vyřídit potřebné dokumenty po příjezdu do zahraničí - bankovní účet, pojištění atd.,“ řekla serveru tn.cz Bronislava Dubšová ze Student Agency.

Pokud vás přesto láká vycestovat na vlastní pěst, přečtěte si pár rad, jak se vyvarovat zbytečných problémů.

1. Najděte si práci předem. Život na místě se bez práce pěkně prodraží. Pomoci vám může například databáze EURES, která nabízí obrovské množství pracovních příležitostí. Zároveň se zde dočtete užitečné informace o dané zemi.

2. Spočítejte si předem, kolik vyděláte a kolik utratíte. Informuje se o výši mezd v dané zemi.

3. Vezměte si sebou pro začátek dostatek financí než dostanete první výplatu.

4. Vyžádejte si pracovní smlouvu. A než ji podepíšete, dobře si ji prostudujte. Dejte také pozor, v jakém jazyce je smlouva napsaná. Pokud není přeložená do vašeho meteřského jazyka, určitě se vyplatí k jejímu prostudování přizvat i překladatele.

[IMAGEBOX_952040]Sháníte brigádu? Pospěšte si, letos je jich méně a rychle mizí
[IMAGEBOX_952040]


S cestovní agenturou máte zajištěnou práci většinou už předem. Existují však i levnější programy, kdy si hledáte práci sám a agentura vám zajistí pouze ubytování, cestu a potřebné doklady. Nic však není jisté, pokud si vyberete špatnou agenturu. Podvodníků je na trhu hodně a při výběru agentury platí víc něž kdekoli jinde dvakrát měř, jednou řež. Přinášíme vám pár užitečných rad, které vám pomohou při rozhodování.

1. Dejte na doporučení. Vyberte si agenturu, se kterou má nějaký váš známý osobní zkušenost. Prověřte si jí na internetu a podívejte se, co o ní ostatní lidé píšou. Nejezděte s neznámou firmou.

2. Chtějte doklady. Agentura vám musí dát písemné potvrzení za veškeré zprostředkované služby.

3. Osobně se setkejte. Za internetovým portálem se může skrývat kdokoli, domluvte si osobní schůzku. Na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí si můžete také ověřit, zda je agentura zaregistrovaná.

4. Ne moc drahé ale ani ne moc levné. Příliš vysoké poplatky jsou podezřelé, ale i stejně tak příliš levné. Nenechte se zlákat extrémně nízkou cenou, dostanete, co si zaplatíte. A hlavně – za samotné zprostředkovaní práce agentuře nic neplaťte, provize získávají přímo od zaměstnavatelů.

anš, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz