Zpravodajství

Zemřel zakladatel a klávesista legendárních Deep Purple Jon Lord

Klávesista legendárních Deep Purple Jon Lord (†71) zemřel. Jednasedmdesátiletý Lord delší dobou bojoval s rakovinou slinivky, nakonec podlehl plicní embolii.

"Jon odešel z temnoty do světla," oznámili jeho blízcí, kteří s ním byli v posledních chvílích života na klinice v Londýně.
 

Jon Lord patřil k zakládajícím členům Deep Purple, která vznikla v roce 1968. Byl autorem varhanového riffu jedné z nejslavnějších písní skupiny, rockové balady Child in Time.
 

Společně s bubeníkem Ianem Paicem byl jediným členem, který v kapele fungoval po celou dobu její existence mezi roky 1968 až 1976. Ke kapele se vrátil i v roce 1984, když se dala znovu dohromady. V roce 2002 však Deep Purple definitivně opustil a věnoval se především sólové tvorbě. V kapele jej nahradil Don Airey.
 


 

Kromě Deep Purple Jon Lord spolupracoval a vystupoval také s kapelami Whitesnake, Paice, Ashton & Lord, The Artwoods či Flower Pot Men.
 

V poslední době Lord připravoval materiál s nově vzniklou rockovou superskupinou WhoCares, kde hrál se zpěvákem Deep Purple Ianem Gillanem, kytaristou z Black Sabbath Tony Iommim, kytaristou kapely HIM Mikkem Lindströmem, bývalým baskytaristou skupiny Metallica Jasonem Newstedem a bubeníkem z Iron Maiden Nickem McBrainem.

Lord byl pověstný svojí průkopnickou fúzí rockové a klasické – především barokní – hudby. K jeho nejzdařilejším pokusům patřilo vystoupení kapely Deep Purple s královským filharmonickým orchestrem v londýnské Royal Albert Hall v roce 1969.

Na klavír hrál od pěti let

Jon Lord se narodil v Leicesteru v anglickém Středohoří. Již od pěti let se učil hrát na klavír. Zbožňoval především skladby Johanna Sebastiana Bacha. Během dospívání hrával s jazzovými a bluesovými kapelami po hospodách.

Slavný klávesista po sobě zanechal svoji ženu Vickie, se kterou měl dceru Amy. Svoji starší dceru Sáru měl s první manželkou Judith Feldmanovu, se kterou žil mezi roky 1969 až 1981). Vickie Lordová je dvojčetem manželky bubeníka Iana Paice Jackie.
 

tn.cz / Mediafax / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz