Zpravodajství

Praha vypíše výběrová řízení na ředitele galerie, PIS i Symfonického orchestru

Pražští radní na svém dnešním programu mají tři výběrová řízení na posty šéfů svých organizací, vedení hlavního města totiž nesouhlasilo s jejich řízením. Jedná se o ředitele Galerie hlavního města Prahy, Pražské informační služby (PIS) a Symfonického orchestru hlavního města Prahy.

Galerii hlavního města Prahy opustí její ředitel Milan Bufka k letošnímu 31. srpnu. Vedení metropole ho chtělo odvolat také kvůli instalaci výstavy cyklu obrazů Slovanská epopej, která se prodražila o miliony korun.


I když je výstava podle radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09) skvěle udělaná, rozpočet na ni dramaticky vzrostl. Galerie hlavního města Prahy utratila celkem 36 milionů korun, z toho 26 milionů korun šlo na klimatizaci, úpravu prostor Velké dvorany a přestěhování pláten z Moravského Krumlova. Dalších deset milionů korun putuje Národní galerii za výpůjčku prostor Veletržního paláce. Celkem se příprava výstavy prodražila o 21 milionů korun.


Podle odhadů se peníze vrátí při návštěvnosti 200 lidí denně zhruba až za pět let. Ředitel Bufka na začátku června řekl, že se s městem na ukončení spolupráce dohodl, podle něj má nová politická reprezentace jiné představy o tom, jak by se měla vést taková instituce, jako je galerie hlavního města.
V případě šéfa Symfonického orchestru hlavního města Prahy (FOK) Ilji Šmída, kterého kritizuje nejen město, ale i umělecká rada této instituce, radní Novotný považuje vypsání výběrového řízení na jeho post za vhodnější variantu než jeho odvolání. Je tak pouze na Šmídovi, zda se přihlásí.

[IMAGEBOX_653203] Slovanská epopej je konečně k vidění v Praze [IMAGEBOX_653203]


Hlavní město Praha vypíše také výběrové řízení na ředitele Pražské informační služby (PIS), organizaci vedla doposud Lucie Ramnebornová. Muzeum hlavního města Prahy převzalo od PIS na začátku léta správu pražských věží. Tu zajišťovala pro PIS bývalá společnost ABL. Památkové objekty se stanou po odchodu společnosti ABL prostory pro expozice, které mají být podle radního dostatečně atraktivní, aby motivovaly návštěvníky ke vstupu.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o Slovanské epopeji:

tn.cz / mediafax / kos
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz